Izba Pamięci w Rudniku oficjalnie otwarta. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA]
To miejsce ma uchronić od zniszczenia i zapomnienia ślady przodków. – Naszą historię warto pokazywać, nie możemy o niej zapominać – podkreśla Piotr Rybka, wójt gminy.
Inicjatorem stworzenia rudnickiej Izby Pamięci była Fundacja Gniazdo, która znana jest z ratowania lokalnych zabytków, głównie pałacu w Sławikowie.
Izba powstała w gminnym budynku przy ulicy abp Gawliny, gdzie mieści się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna, Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych oraz klub seniora. Funkcjonuje w pomieszczeniu, gdzie dawniej znajdowała się świetlica. Oficjalne otwarcie nastąpiło w czwartek 13 maja.
Eksponaty z historią
Miejscem opiekować się będzie miejscowa biblioteki. Mariola Brachman, dyrektor książnicy cieszyła się, że otwarcie Izby ma miejsce w wyjątkowym czasie - Tygodniu Bibliotek, odbywającym się w tym roku pod hasłem „Znajdziesz mnie w Bibliotece”. – Tą Izbą rozszerzamy swoją działalność na muzealną i wystawienniczą – zauważała.
Wójt Piotr Rybka podkreślał, że Izba ma być miejscem, w którym mieszkańcy gminy, ale nie tylko będą mogli poznawać historię rudnickiej ziemi.
– Mamy tutaj eksponaty z wieloletnią historią – mówił podczas oficjalnego otwarcia.
W głównej mierze rzeczy, które się tam znalazły, pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców, pozostawione w formie depozytu. Przy tej okazji wójt Rybka zachęcał kolejne osoby do przekazywania eksponatów do Izby. – Czasami coś nam leży na strychu i jest niewykorzystywane. Tutaj te przedmioty otrzymają drugie życie – argumentował.
Pamięć o przodkach
Część rzeczy, które znalazło się w rudnickiej Izbie pochodzi również z pałacu w Sławikowie, które odnaleźli członkowie Fundacji Gniazdo przy pracach oczyszczających ten teren. Artur Osak, radny z Ponięcic oraz prezes Fundacji Gniazdo powiedział nam, że lokalnym działaczom zależało na stworzeniu miejsca, w którym te wszystkie przedmioty można byłoby pokazać. – Zależy nam na tym, aby tutaj znajdowały się przeróżne przedmioty związane z historią naszej gminy. W planach mamy także pokazywać tematyczne wystawy – wyjaśnił w rozmowie z nami. I dodał:
– Chcemy, aby to miejsce żyło. Korzystać z niego mogą również uczniowie szkół, aby w taki sposób mogli się zapoznać z lokalną historią.
***
W oficjalnym otwarciu oprócz przedstawicieli miejscowego urzędu i Fundacji Gniazdo wzięli udział: nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Witold Witosza, proboszcz parafii św. Jerzego w Sławikowie ks. Joachim Augustyniok, przewodniczący Rady Gminy Rudnik Ireneusz Jaśkowski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia GRH Piechota z Wodzisławia Śląskiego.
Ludzie:
Artur Osak
Były radny gminy Rudnik.
Ireneusz Jaśkowski
Były przewodniczący rady gminy Rudnik.
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.
Witold Witosza
Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie