środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Więzień miłości. Nietypowa wystawa w Zakładzie Karnym w Raciborzu

07.05.2021 08:15 | 0 komentarzy | żet

Raciborscy funkcjonariusze Służby Więziennej zorganizowali wystawę poświęconą bł. ks. Richardowi Henkesowi. To część pracy wychowawczej z osadzonymi.

Więzień miłości. Nietypowa wystawa w Zakładzie Karnym w Raciborzu
Wystawa poświęcona męczennikowi z Dachau, który przebywał również w raciborskim więzieniu, ma uwrażliwić osadzonych na wartość ludzkiego życia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Afirmacja ludzkiego życia

Ideą wystawy było zaprezentowanie sylwetki bł. Richarda Henkesa, ofiary hitlerowskich prześladowań księży, który przebywał w raciborskim więzieniu.

- Ale nie tylko z tego powodu pokazujemy jego osobę. Głównie ze względu na jego postawę niezwykłej miłości bliźniego. Do tego stopnia pokochał bliźnich, że poświęcił życie ratując chorych na tyfus w obozie koncentracyjnym w Dachau - podkreśla więzienny wychowawca, Justyna Poznakowska.

W tak szczególnym miejscu jakim jest więzienie, tego typu działanie ma wielkie znaczenie. Rozbudza empatię i inspiruje do zweryfikowania własnych postaw i wartości. Afirmuje wartość ludzkiego życia i przeciwdziała postawie negacji życia. Aktywizowanie osadzonych do udziału w tego typu inicjatywie uwrażliwia ich na ludzkie dramaty, jakie mogą dotknąć każdego, bez względu na wyznanie, rasę, płeć oraz czas i miejsce w historii.

Wystawa został zorganizowana dzięki uprzejmości radnych miasta Raciborza.

Bł. Richard Henkes zmarł 22 lutego 1945 r. w obozie w Dachau. 15 września 2019 r. został beatyfikowany.

Nie tylko wystawa

23 lutego 2020 r. w parku przy Zakładzie Karnym odsłonięto tablicę upamiętniającą błogosławionego księdza Richarda Henkesa. W zorganizowanej wówczas uroczystości wzięli udział m.in.: bp Andrzej Czaja, bp. Rudolf Pierskała, bp Jan Kopiec, poseł Michał Woś, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Birgit Fisel-Rosle, Komendant Główny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, ówczesny dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu płk Grzegorz Kosiński, a także starosta Grzegorz Swoboda, prezydent Dariusz Polowy.

Odmówiono „Ojcze nasz” w trzech językach - niemieckim, czeskim i polskim.

Iinicjatorem upamiętnienia bł. Richarda Henkesa był radny miejski Piotr Klima.

Zobacz również:

źródło: ZK Racibórz (oprac. T. Brzozowski), żet