Dzieciaki szaleją w miasteczku ruchu drogowego w Żorach. "Jesteśmy tu prawie codziennie"
5-letnia Maja pędzi slalomem między innymi dziećmi na swoich jednośladach. Uwielbia odwiedzać żorskie miasteczko ruchu drogowego, szczególnie od kiedy dostała swój nowy, duży rower. Gdy pierwszy raz go zobaczyła, spytała tylko z powagą: – Ma pzieziutki?
Maja to jedno z dzieci, które prawie codziennie wraz z rodzicami odwiedzają miasteczko ruchu drogowego w Parku Cegielnia w Żorach przy ul. Folwareckiej. Położony tuż obok skateparku teren jest idealny dla nauki poruszania się po drodze i poznawania przepisów ruchu drogowego. W to miejsce w ramach wycieczki przychodzą uczniowie, a także często odbywają się tu akcje profilaktyczne żorskiej policji oraz egzaminy na kartę rowerową. - Kiedy tylko możemy odwiedzamy miasteczko drogowe, bo jest bezpiecznie, daleko od prawdziwej drogi i dzieciaki są bardzo zainteresowane. Szczególnie podoba im się prawdziwa sygnalizacja świetlna, dzięki której wiedzą, kiedy się zatrzymać. Niedawno została uruchomiona po zimie, więc maja dodatkową frajdę – podkreślają spotkane przez nas mamy maluchów skupionych na jeździe.
Nauka nie tylko na rowerze
W miasteczku ruchu drogowego spotkać można nie tylko małych rowerzystów, ale także miłośników hulajnogi i rolek ze względu na bliskość skateparku i toru rolkowego. To idealne miejsce na weekendową wycieczkę rowerową z dziećmi, aby podszkoliły się w bezpiecznym poruszaniu po ulicy.
Jak prawdziwe: rondo, strefa zamieszkania i progi zwalniające
Żorskie miasteczko ruchu drogowego to jedno z niewielu tak rozbudowanych miejsc tego typu w regionie. W głównej części miasteczka zaprojektowano skrzyżowanie z ruchem okrężnym, skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną i skrzyżowanie równorzędne, 5 skrzyżowań trójwlotowych, odcinek drogi jednokierunkowej, oznakowaną strefę zamieszkania z dwoma progami zwalniającymi, wysepkę kanalizującą ruch oraz przejazd kolejowy.
Najciekawsze są światła
Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną na jednym wlocie mamy osobny pas do jazdy w lewo i na wprost i osobny do skrętu w prawo z zieloną strzałką. Przy miasteczku, w jego północnej części, wydzielono jezdnię do wykonywania tzw. „ósemek” o promieniu wewnętrznym 1,5 m i promieniu zewnętrznym 3,5 m. W południowej części miasteczka wydzielono fragment ścieżki rowerowej. Na terenie miasteczka wykonanych jest 7 przejść dla pieszych: 4 z sygnalizacją świetlną i 3 bez sygnalizacji, w tym jedno oznaczone jako przejście dla dzieci.
Bezpieczna zabawa i nauka
Przed korzystaniem z miasteczka ruchu drogowego warto zapoznać się z regulaminem obiektu. Miasteczko szkoleniowe cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od 2013 roku, kiedy to odbyło się jego oficjalne otwarcie. Warto pamiętać jednak o kaskach i ochraniaczach dla dzieci, aby nawet upadki nie były straszne.