Walczą z ubóstwem menstruacyjnym. Ważna akcja dla pań zainicjowana w Żorach
W obronie godności i niezależności, a przeciwko dyskryminacji i niesprawiedliwości – Galeria Wiślanka rusza z akcją „Jaskółka”. Działania podjęte z inicjatywy dyrekcji centrum handlowego mają wesprzeć kobiety dotknięte ubóstwem menstruacyjnym. Inicjatorki akcji wierzą, że będzie ona własnie jaskółką zmian w mentalności i podejściu do tak podstawowego zagadnienia jak higiena menstruacyjna.
Galeria Wiślanka włącza się do walki z ubóstwem menstruacyjnym
Brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej utrudnia angażowanie się w edukację i pracę zarówno dziewczętom, jak i dojrzałym kobietom. Problem ten powoduje wykluczenie społeczne z wszelkiej aktywności. Powodujące poczucie wstydu utrapienie dotyka około 20% Polek, także żorzanek. W Żorach koordynatorkami akcji „Jaskółka” są Anna Ujma, na co dzień Dyrektor Zarządzająca Galerii Wiślanka oraz Ewa Kałus, kierowniczka w Szkole Podstawowej nr 15.
Najpierw pomoc dla uczennic
W pierwszym etapie swoich działań wsparciem zostały objęte dziewczęta ze szkół. Już nawiązano współpracę z dwoma szkołami: ze Szkołą Podstawową nr 15 oraz z Zespołem Szkół Nr 3. W miarę możliwości pomoc będzie udzielana także w pozostałych placówkach z terenu miasta Żory. Warto dodać, że uczniowie z Zespołu Szkół r 3 opiekują się skrzyneczką menstruacyjną, która umieszczona jest w łazience dla kobiet w Centrum Przesiadkowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich.
Jesteśmy na początku drogi, przed nami dużo pracy
- Ewa Kałus, koordynatorka akcji "Jaskółka"
Skrzyneczka ta, to tzw. „Punkt Pomocy Okresowej, czyli Mała Szafka o Wielkiej Pomocy”. Można z niej skorzystać będąc w potrzebie, ale można też pozostawić coś od siebie. Wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 3 na bieżąco monitorują czy w skrzyneczce znajdują się środki higieny. W razie potrzeby uzupełniają ją. Ostatni raz zrobili to 19 kwietnia br.
Pomagają nie tylko instytucje
Działania w ramach „Jaskółki” już wsparło także kilka osób prywatnych. - Akcja, którą zdecydowała się wesprzeć jest dla mnie wspaniałym gestem kobiecej solidarności. Dzięki niej, my kobiety wspierając się nawzajem pokazujemy swoją siłę, wrażliwość, sprawczość i umiejętność zmieniania świata małymi gestami. Akcję planuję wspierać długofalowo. – mówi Agnieszka Socha.
Pomocną dłoń do organizatorów wyciągnęła także Weronika Cembrzyna, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach. Przekazane do MOPS-u środki higieny, w tym podpaski będą dostarczane potrzebującym przez asystentów rodziny oraz pracowników socjalnych.
Akcję poparła także Liliana Bocian. Znana żorska wolontariuszka będzie prowadziła punkt „Jaskółki” przy ul. Promiennej.
Walka z ubóstwem menstruacyjnym
- Akcja „Jaskółka” Galerii Wiślanka to działanie mające na celu walkę o godność kobiet dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym. W Polsce, ale i na całym świecie to ciągle temat tabu. Gorąco zachęcam do lektury raportu „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”, który dostępny jest na stronie www.kulczykfoundation.org.pl - mówi Anna Ujma, Dyrektor Zarządzająca Galerii Wiślanka.
Jest to pierwszy na świecie dokument poświęcony analizie sektora Zdrowia i Higieny Menstruacyjnej (ang. menstrual health and hygiene, dalej MHH) oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Raport został opublikowany przez Kulczyk Foundation oraz Founders Pledge.
- Jesteśmy na początku drogi, przed nami dużo pracy. Każde wsparcie będzie na wagę złota. Wszystkie instytucje, firmy, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne, które chcą dołączyć do naszej akcji zapraszamy do kontaktu. Drodzy Państwo czekamy na Wasze maile. Wspólnie możemy więcej – dodaje Ewa Kałus, koordynatorka akcji.