Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Projekt z Rybnika w finale Nagrody Architektonicznej

14.04.2021 12:26 | 0 komentarzy | acz

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Kłokocinie znalazło się w finałowej piątce 10. edycji Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Do 25 kwietnia na rybnicki projekt głosować można również w ramach „Nagrody internautów”.

Projekt z Rybnika w finale Nagrody Architektonicznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku „Polityka” wręczy swoją Nagrodę Architektoniczną – wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego - już po raz dziesiąty. Przyznając tę Nagrodę redakcja chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do nominowania do Nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Laureata Grand Prix za rok 2020, który ogłoszony zostanie w czerwcu, wybierze Jury. Głosowanie internautów trwa do niedzieli 25 kwietnia na stronie: polityka.pl/architektura, zachęcamy do udziału!

A tak o rybnickim projekcie pisze na łamach „Polityki” Piotr Sarzyński:
To rzeczywiście projekt bardzo lokalny, adresowany nawet nie do społeczności Rybnika, ale do mieszkańców jednej tylko, niedużej (2,5 tys. mieszkańców) jego dzielnicy Kłakocin. Dla przyjezdnych to zapewne żadna atrakcja, ale dla mieszkańców okolicznych uliczek, oddalonych od centrum miasta o 11 km, to może być rzeczywista alternatywa spędzania wolnego czasu. Szczególnie dla młodzieży. Miejsce zostało bowiem tak pomyślane, by mogło równocześnie spełniać kilka funkcji. Dzięki minitrybunom można tu organizować kameralne przedstawienia czy zawody sportowe, a półkolisty plac wręcz zachęca do spotkań czy niedużych festynów lub po prostu do słodkiego leniuchowania. Centrum składa się z dwóch budynków. Pierwszy to rodzaj wiaty, w której można schronić się przed upałem lub deszczem, schować rower itp. W drugim zaś mieści się niewielki lokal gastronomiczny, sanitariaty i salka idealna na kameralne spotkania, wykłady, zebrania mieszkańców. Wszystko świetnie dopasowane do skali okolicznych osiedli domów jednorodzinnych. Ale to miejsce urzeka także architekturą. Z jednej strony skromną, w której nie ma nic zbytecznego. Z drugiej wyrafinowaną estetycznie, w całości wykonaną z klejonego drewna. O rzeźbiarskich formach z oryginalnie skręconą płaszczyzną dachu. Jeśli tylko tym miejscem nie „zaopiekują się” miejscowi wandale, to może szybko stać się doskonałym wzorem dla budowania jakości sąsiedzkich kontaktów w takich niewielkich społecznościach. Zresztą podobno takie same centra stanąć mają w dwóch innych dzielnicach Rybnika: Ochojec i Paruszowiec. Duże brawa za tę inicjatywę.

Wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka – to najważniejsze cele, jakie spełniać ma nowopowstałe Centrum Aktywności Lokalnej w dzielnicy Kłokocin. Choć trwająca od miesięcy sytuacja epidemiczna nie sprzyja niestety społecznej integracji, opiekujące się tym miejscem stowarzyszenie "Korzenie", wspólnie z Radą Dzielnicy i lokalnymi liderami, nie ustają w wysiłkach, by otwierać drzwi CAL-u na inicjatywy i pomysły mieszkańców.

- Tak jak w wielu innych obszarach funkcjonowania miasta, tak i w tym przypadku koronawirus mocno pokrzyżował nasze plany związane z aktywnym funkcjonowaniem w dzielnicy Kłokocin przestrzeni, z którą mieszkańcy mogliby się utożsamiać i którą traktowaliby  jako własną – ubolewa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Nie dajemy jednak za wygraną - wierzę, że już wkrótce to przyciągające oko nowoczesną aranżacją miejsce będzie tętnić życiem, dając możliwość organizacji różnego typu działań – dodaje prezydent.

- Ogromnie się cieszę z kolejnego wyróżnienia dla tej realizacji, cieszę się z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że to realizacja w Rybniku, po drugie dlatego, że jest to projekt społeczny, blisko człowieka. I wreszcie po trzecie dlatego, że udało się urzeczywistnić ideę do której tworzenia zapalił mnie Wojciech Student, architekt, człowiek który uwielbiał Rybnik i kochał architekturę dla ludzi. Czuję, że spełniłam obietnicę daną Wojtkowi – mówi Marlena Wolnik z Centrum Aktywności Lokalnej powstało u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiatę z siedziskami.