Piątek, 1 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Jakie punkty znajdą się na "Szlaku wolności"?

03.04.2021 18:38 | 0 komentarzy | AgaKa

Przebieg ścieżki turystycznej ustalono dzięki otwartemu konkursowi. Wygrała go jastrzębianka, Katarzyna Barczyńska-Łukasik. 11 wskazanych przez nią punktów pozwoli pokazać historię i charakter naszego miasta.

Jakie punkty znajdą się na "Szlaku wolności"?
Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, Park Zdrojowy czy kościół "na górce"... te punkty znajdą się na "Szlaku wolności"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

-  Jastrzębie-Zdrój, miasto powstałe w 1963 roku, w czasach socjalistycznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, miało być nowym miastem. Nowym, bo wybudowanym od podstaw, ale też tworzącym człowieka robotnika-górnika, oddanego władzy ludowej. Któż mógł wówczas, w latach 60. XX wieku, przypuszczać, że to właśnie pracownicy kopalń - przybysze z niemalże każdego rejonu Polski, właśnie tutaj wyznaczą swój szlak do wolności, że wbiją przysłowiowy gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, którego mieli być budowniczymi i strażnikami - podkreśla Katarzyna Barczyńska-Łukasik.

Zaplanowana przez nią trasa wiąże się nie tylko z najważniejszymi wydarzeniami na historycznej mapie Jastrzębia, ale również ze wspomnieniami, które wielu mieszkańców przywołuje z nostalgią ­ - chociażby o komitetach kolejkowych, które tworzyły się pod Supersamem, czy budowie bloków na osiedlu III.

– Trójka była dumą ówczesnej władzy. Bloki budowano, a w zasadzie składano w ekspresowym tempie z prefabrykatów powstałych w fabrykach domów w Bziu i Żorach. To nic, że trudno było do nich dojść, bo nie było chodników i oświetlenia. Dla wielu mieszkańców były szansą na lepsze życie. Czasami zdarzały się zabawne pomyłki. Bo lokatorzy często mylili podobne do siebie bloki i klatki. Nierzadko ktoś wchodził do nie swojego mieszkania. Zresztą ich wyposażenie też było podobne, bo każdy kupował w sklepie tak samo wyglądające meble -­ opisuje autorka zwycięskiej trasy.

Wszystkie te historie Katarzyna Barczyńska-Łukasik skrupulatnie odnotowała i opisała ze swadą w proponowanej ścieżce tak, by maksymalnie przybliżyć je zarówno mieszkańcom, jak i osobom spoza Jastrzębia. Na podstawie opracowanej przez Katarzynę Barczyńską-Łukasik ścieżki planowane jest wydanie przewodnika w formie audioguide. "Szlak wolności" będzie pierwszą tego typu ścieżką turystyczną w mieście. Miasto bierze pod uwagę stworzenie kolejnych ścieżek tematycznych.