ZUS wypłacił pierwsze trzynastki
Jak wyjaśniają w ZUS, przyznanie „trzynastki” odbywa się automatycznie i nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. W tym roku wynosi 1250,88 zł brutto.
Dla kogo?
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - bo taka jest pełna nazwa trzynastej emerytury, otrzymają osoby uprawnione do emerytury i renty, w tym m.in. renty socjalnej, renty rodzinnej oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
- Trzynastą emeryturę otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do emerytury czy renty na dzień 31 marca 2021 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
ZUS „emeryturę plus” wypłaci także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować najpóźniej dzień 31 marca 2021 r.
Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym w takiej samej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Dodatkowa roczna należność pieniężne wypłacane jest w kwietniowym terminie płatności. W województwie śląskim otrzyma ją około 1,2 mln osób.
Dla kogo trzynastka przed Wielkanocą?
- ZUS wypłaca świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca, ale z powodu świąt, w kwietniu terminy będą nieco inne. Osoby pobierające świadczenie w terminie 1, 5 i 6 otrzymają dodatkową gratyfikację jeszcze przed Wielkanocą. Termin 10 w kwietniu będzie wypłacony 9 kwietnia, gdyż 10 dzień kwietnia wypada w sobotę, a termin 25 - tym razem 23 kwietnia, bo 25 kwietnia to niedziela - wyjaśnia rzeczniczka.
W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za kwiecień będą wypłacone w maju, więc dodatkowe roczne świadczenie pieniężne towarzyszące, zostaną przekazane w maju.
Renta rodzinna a trzynasta emerytura
W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko) wówczas przysługuje jedno świadczenie pieniężne i jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.
- Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna „trzynastka”. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę „emeryturę plus” wypłaci ZUS - wyjaśnia rzeczniczka.
Ważne! Z kwoty „trzynastki” nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też wliczana do dochodu.
źródło: ZUS
Ludzie:
Beata Kopczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego