Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Fundacja JSW dofinansowała instrumenty dla szkoły i parafii

11.02.2021 13:11 | 0 komentarzy | ska

Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju oraz parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju już cieszą się ze swoich nowych instrumentów.

Fundacja JSW dofinansowała instrumenty dla szkoły i parafii
Nowe organy już grają dla wiernych w Ruptawie. fot. Fundacja JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fundacja JSW dofinansowała instrumenty dla szkoły i parafii

Niejednokrotnie utalentowani młodzi ludzie stają przed barierą finansową, która nie pozwala im spełniać swoich muzycznych marzeń. Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju to miejsce, którego celem jest stwarzanie możliwości rozwoju talentów wszystkich młodych ludzi, również tych, których warunki materialne nie pozwalają na zakup instrumentów. W związku z tym, uczniowie od lat mają tam możliwość wypożyczenia potrzebnych im instrumentów muzycznych, takich jak perkusja, saksofon, trąbka czy puzon. - Niestety, te instrumenty były już mocno wysłużone i pochodziły z wyposażenia orkiestr górniczych z likwidowanych kopalń - niektóre miały nawet 20 lub 30 lat. Dlatego władze szkoły zwróciły się do nas o pomoc w sfinansowaniu nowych instrumentów, które mogliby wypożyczać uczniowie, co pozwoli im na prawidłowy rozwój, kształcenie muzyczne, oraz osiąganie sukcesów - informują w Fundacji JSW. 

Fundacja dofinansowała również zakup i montaż nowych organów dla parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju, w Ruptawie. Historia organów kościelnych w rzymskokatolickiej parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju jest dość nietypowa i nie do końca znana. Po II wojnie światowej ówcześni parafianie dołożyli wszelkich starań by w ich nowo powstałym kościele parafialnym znalazły się organy. Budowano je z elementów, które akurat udało się zorganizować. W 1949 roku złożono pierwsze organy najprawdopodobniej w oparciu o części z nieznanego instrumentu - pierwsza teoria głosi, że przywiezionego przez któregoś z parafian z ziem zachodnich. Inne źródla donoszą, że instrument pochodził z warsztatu rybnickiej firmy produkującej organy - tego już najprawdopodobniej nigdy się nie dowiemy. Z kolei w 1988 roku dokonano rozbudowy i dokończono prace przy organach.

Niestety instrument nie mógł już służyć parafii, był w bardzo złym stanie, reagował na zmiany pogody, z uwagi na swoją pierwotną konstrukcję był niekompletny - brakowało kilku dźwięków, głosy były pozamieniane i brzmiały niepoprawnie.

- Dlatego zwrócono się do nas o wsparcie finansowe przy zakupie i montażu nowych organów, które miały stanowić dla 3 tysięcy parafian inspirację do realizowania przedsięwzięć o charakterze koncertowym, ale także do brania czynnego udziału w parafialnych grupach takich jak chór, Wspólnota Dzieci Maryja czy Oaza młodzieżowa. W tej chwili parafianie mogą już słuchać czystych tonów nowych organów, które stały się również prawdziwą ozdobą i dumą parafii - wyjaśniają w Fundacji JSW.