Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Podczas pandemii pracę tracą głównie młodzi

14.02.2021 13:00 | 1 komentarz | juk

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, która wywróciła rynek pracy do góry nogami. Jak w świetle tych wydarzeń odnaleźli się nasi lokalni przedsiębiorcy?

Podczas pandemii pracę tracą głównie młodzi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Komisja samorządu oraz strategii i rozwoju powiatu wodzisławskiego podczas styczniowego posiedzenia zapoznała się z informacją na temat wpływu pandemii koronawirusa na biznes i rynek pracy w naszym regionie. – Choć przedsiębiorcy i pracownicy czekają na powrót do normalności, rok, który minął i nowy 2021 takiej nadziei jeszcze chyba nie dają – oceniła podczas obrad Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl.

Wzrost bezrobocie wśród młodych osób

Zarejestrowanych bezrobotnych w styczniu minionego roku było 2511 osób, w kwietniu już 2731. Od tego czasu liczba ta systematycznie wzrastała. Najwięcej, bo 3362, bezrobotnych zarejestrowano na koniec roku. Stopa bezrobocia na koniec roku 2020 wyniosła 7,1%, podczas gdy w styczniu wynosiła ona 5,2%. – Podczas pandemii pracę tracili najczęściej ludzie młodzi. Zarówno po stronie bezrobocia jak i dezaktywacji jest to jedyna grupa, która w II półroczu nie nadrobiła strat po pierwszej fali koronawirusa – mówiła szefowa wodzisławskiego PUP-u. Zauważyła, że zamrożone przez długi czas branże, czyli: gastronomia, hotelarstwo, turystyka i kultura – to sektory, gdzie pracuje dużo młodych osób. Dodała, że na koniec grudnia zarejestrowanych bezrobotnych do 30. roku życia było 1006 osób, gdzie w styczniu było ich 736.

Mniej ofert, ale skuteczniejsza rekrutacja

Jak podkreśliła Anna Słotwińska-Plewka, choć liczba dostępnych ofert pracy w minionym roku spadła (1123 oferty od kwietnia do grudnia 2020 r., zaś 1510 w analogicznym okresie w 2019 r.), jednak rekrutacje realizowane były skuteczniej. – Pracodawcy sygnalizowali zwiększone zainteresowanie osób poszukujących pracy rekrutacjami i tym samym podejmowaniem pracy. Realizowane były oferty pracy, które w latach ubiegłych wydawały się niemożliwe do zrealizowania np. mechanik samochodów ciężarowych, stolarz, handlowiec, blacharz samochodowy, asystentka stomatologiczna – zauważyła. Dodała, że grupami zawodowymi, które przeżywają aktualnie silny wzrost ofert pracy, to zawody medyczne i związane z opieką nad osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi, specjaliści IT, specjaliści od e-commerce, księgowi oraz kurierzy.