Hale zamiast przesiewania węgla? Konkretów brak
Podczas posiedzenia komisji Rozwoju miasta, Planowania i Budżetu Rady Miasta Pszów o swoich planach na przekształcenie terenu po kopalni „Anna” opowiedzieli przedstawiciele składu węgla Eco Center, który w tym miejscu prowadzi m.in. sortowanie opału.
PSZÓW Na posiedzeniu komisji obecni byli Wirginia Chlebowska – prezes Eco Center sp. z o.o. oraz pełnomocnik firmy Albert Małysz. – To spotkanie jest następstwem spotkania burmistrza z panem Adrianem Chlebowskim, prezesem firmy Spotex Poland, który przekazywał nam informacje, że firma Eco Center, która głównie prowadzi działalność na „dole” terenu po kopalni zamierza zmienić swój profil. Powiedziałem, że przyjmuję te słowa z radością, ale poczekamy na czyny – powiedział podczas posiedzenia komisji wiceburmistrz Piotr Kowol, zapowiadając gości. Okazuje się, że plany firmy Eco Center są duże, a ponadto obejmują likwidację problemu zapylenia, o którym często informowali mieszkańcy. – Chcielibyśmy to miejsce zagospodarować na strefę gospodarczą, która miałaby się znajdować w mieście. Chodzi nam o wyrównanie terenu, postawienie hal przemysłowych lub produkcyjnych, a przez to możliwość zatrudnienia większej liczby pracowników – zapowiedziała Wirginia Chlebowska, podkreślając, że będzie się to wiązać z likwidacją obecnej działalności przesiewania materiału węglowego, uciążliwej dla mieszkańców. Przedstawiciele firmy zaznaczyli natomiast, że skład opału będzie funkcjonował i sprzedaż detaliczna będzie nadal prowadzona, co jednak nie powinno wiązać się z uciążliwościami. Swojego sceptycyzmu nie krył radny Adam Paruzel, pytając m.in. o to, czego firma oczekuje od miasta. – Plany są ambitne, natomiast ich realizacja jest uzależniona m.in. od sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Musimy zainwestować i podjąć działania, które pozwolą na sprawną realizację planów – podkreślił pełnomocnik spółki, zaznaczając, że firma nie oczekuje niczego poza dobrą wolą i chęcią współpracy. Nawiązał również do dotychczasowych kontroli instytucji ochrony środowiska i miasta na terenie firmy. Zdaniem przedstawicieli firmy, optymistycznym terminem realizacji planów likwidacji działalności węglowej byłby koniec 2021 roku, jednak wszystko będzie zależeć od sytuacji rynkowej, możliwości finansowych i współpracy z władzami miasta. – Biorę to za dobre słowo, a poczekamy na czyny. My jako miasto niczego nie wstrzymujemy, bo toczą się dwa postępowania odnośnie prowadzonej tam działalności. W momencie zaprzestania tej działalności będą już bezprzedmiotowe, natomiast na dzisiaj jako miasto nie będziemy ich wstrzymywać – zapowiedział Piotr Kowol, wiceburmistrz miasta.
Warto dodać, że firma Eco Center dzierżawi nieruchomość na terenie po kopalni.(ska)
Komentarze
5 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
ska _ rzetelne dziennikarstwo powinno zawrzeć info czy ta działalność jest zgodna z prawem lokalnym. Na początek. Dalej zwrócić uwagę czy ta działalność wzbudzała zainteresowanie organow kontrolnych. Może warto też dodać jak cieszy ona mieszkańców okolicy? Ska - cieszy tak samo jak wizualizacja biblioteki w dawnej łaźni... Tylko jak napisać o tym by nikogo nie urazić?
Już patrzą jak tu jeden syf zastąpić jeszcze gorszym !? Takie to towarzystwo Kowol podstawia na komisjach radnym! Nie mam pytań...
No to już wiadomo z kim Kowol gra hahahaha. Tysiące ton odpadów szkodliwych kamienia powydobywczego , wydawane wadliwe decyzje burmistrza nakazujące uprzątnięcie odpadów no i teraz ciuciu muciu
Pamiętacie "Zielony Śląsk" i ich działalność na cegielni w Rydułtowach? A rekultywacje cegielni w Wodzisławiu, na Maruszach? No, to uczcie się na cudzych błędach, najlepiej przed szkodą.