W Rybniku zrobiono pierwszy krok do powstania nowoczesnego centrum naukowego
To już pewne. W Rybniku powstanie Centrum Projektowe Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej. Dziś 26 stycznia, podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Centrum Projektowe Fraunhofera zostanie utworzone pod nazwą Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości (ang. Advanced Intelligent Technologies for a Green Future). Będzie działać w ścisłej współpracy z Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych w Monachium oraz Instytutem Fraunhofera ds. obrabiarek i technologii formowania w Chemnitz – jedną z największych, najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie.
– Województwo śląskie jest w fazie dynamicznych przemian, z regionu kojarzonego z przemysłem ciężkim wyznaczamy odważną perspektywę dla rozwoju branż wysokich technologii. Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących, ICT, energetyki. Plany utworzenia w Rybniku Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej doskonale wpisują się w te założenia – podkreśla Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
Utworzenie Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej ma na celu wzmocnienie potencjału naukowego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. – Subregion Zachodni oraz miasto Rybnik, które jest jego stolicą, są szczególnie zainteresowane nawiązaniem współpracy, ponieważ muszą zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych, poprawa jakości środowiska, zwłaszcza powietrza, poprawa bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałanie skutkom suszy – zaznacza Mieczysław Kieca, Przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
– W ramach CPF realizowane będą innowacyjne projekty przyczyniające się do rozwoju całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Kluczową kwestią będzie tu współpraca miasta Rybnika z Politechnikę Śląską w Gliwicach, z którą wiążę wielkie nadzieje. Utworzenie Centrum ułatwiłoby komercjalizację badań, ich transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł w województwie śląskim. Ponadto stanowiłoby fundament dla realizowania międzynarodowych projektów badawczych scalających sektor badawczo-rozwojowy, biznesowy i samorządowy – dodaje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Zakres badań Centrum Projektowego mieści się w Priorytetowych Obszarach Badawczych (POB) realizowanych przez Politechnikę Śląską. – Politechnika Śląska, jako uczelnia posiadająca status badawczej, wspiera rozwój najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie. Poprzez podejmowane działania pomaga wykorzystać potencjał regionu, wynikający z jego położenia. Oczywistym jest fakt, że uczelnia angażuje się w kwestie dotyczące szeroko rozumianej transformacji gospodarczej Śląska, odpowiadając m.in. na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Prowadzone na Politechnice Śląskiej badania, międzynarodowe kontakty oraz dorobek naukowy i doświadczenie pracowników, niewątpliwie przyczynią się do wzmocnienia innowacyjności i doskonałości badawczej. Naszym celem jest zapewnienie najwyższego poziomu merytorycznego oraz wypracowanie i wdrożenie jak najlepszych rozwiązań w ramach planowego Centrum Projektowego Fraunhofera – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.