Czy urząd miasta pomoże Hospicjum św. Józefa?
W magistracie zastanawiają się jak można wspomóc finansowo raciborskie hospicjum. W 2019 roku przedstawicielki instytucji przyszły do radnych z dramatycznym apelem. Z nowatorskim pomysłem wystąpił ostatnio wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
W trakcie styczniowego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej Rady Miasta Racibórz poruszono temat wsparcia samorządu dla hospicjum. Pytał o to radny Michał Kuliga z "Razem dla Raciborza". Skarbniczka Miasta Beata Koszowska - Gralak wskazała, że prowadzenie takiej placówki nie leży w kompetencjach gminy.
- Ogranicza nas prawo - skwitowała pani skarbnik.
Wiceprezydent Dawid Wacławczyk wyjawił, że trwają analizy czy opiekę paliatywną można traktować jako zadanie własne samorządu powiatowego. - Wtedy moglibyśmy przekazać środki starostwu powiatowemu. Sprawdzamy też, jak to się odbywa w innych miastach. Np. Żory, które wybudowały hospicjum siedzibę nie dają mu pieniędzy z urzędu - podał I zastępca Dariusza Polowego.
Radna Krystyna Klimaszewska przekazała, że w hospicjum proszą o przekazywanie im 1% podatku w rozliczeniach rocznych.
Zuzanna Tomaszewska oznajmiła, że przydałoby się zorganizować jakieś miejskie wydarzenie kulturalne, gdzie przeprowadzono by
publiczną zbiórkę dla hospicjum. D. Wacławczyk powiedział, że był pomysł, aby takowa odbyła się przy dorocznym koncercie noworocznym prezydenta i starosty, gdzie z puszkami ustawiłyby się znane osoby publiczne.
- Taka metoda na Janusza Korczaka - przytoczył "wice".
Radny Kuliga zauważył na to, że to te znane osoby publiczne musiałyby wrzucić do puszek możliwie najwięcej.
Radni Niezależni Michała Fity podali na Facebooku, że zgłoszą jako poprawkę do budżetu miasta na rok 2021 zapis w dziale 85195: "Dotacja na działania na rzecz osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej”. Opieka Paliatywna w ramach realizacji zadań konkursowych.
Komentarze
8 komentarzy
Jest wiele sposobów na wsparcie finansowe hospicjum, ale trzeba chcieć.
Ciekawy pomysł, ale urząd nie może przekazać pieniędzy hospicjum. Pan Dawid Wacławczyk musiałby je sam tam je zanieść. To byłoby ciekawe zadośćuczynienie w tej całej hecy.
teraz wsparcie poszło na Unię. ale można to zrobić tak: honorarium za to nowatorskie opracowanie wraca do miasta, Wacław przeprasza,a kaska idzie na hospicjum
Ostatnio jak Prezydent chciał pomóc powiatowi ( zabezpieczenie starego szpitala ) to m.in. Szukalski był przeciw. Ciekawe czy teraz też będzie blokował pomocną dłoń Prezydenta?
Takie instytucje powinny mieć wsparcie ale musi to się odbywać zgodnie z prawem.
Taaaa... Do nowatorskiej ekspertyzy dołączył nowatorski pomysł. Reszta towarzystwa też wyjątkowo utalentowana w gdybaniu.
To był pierwszy raz w historii działania hospicjum.
Przecież w 2020 Hospicjum startowało w konkursie i otrzymało wsparcie z budżetu miasta na działania związane z promocją zdrowia.