Coraz mniej raciborzan się rodzi, coraz więcej umiera
W ciągu roku liczba mieszkańców Raciborza zmalała o 622 osoby.
Rzut oka na Racibórz
W wydziale spraw obywatelskich Urzędu Miasta Racibórz dowiedzieliśmy się, że w 2020 roku zmarło 792 mieszkańców Raciborza, czyli o 142 osoby więcej niż w 2019 roku.
Niekorzystny wpływ na sytuację demograficzną miała również mniejsza liczba urodzeń. O ile w 2019 roku na świat przyszło 460 młodych mieszkańców Raciborza, o tyle w 2020 roku urodzeń było 429.
Ponadto zmniejszyła się również liczba osób zameldowanych na pobyt czasowy z 1125 w 2019 roku do 1095 w 2020 roku.
Z końcem grudnia 2020 roku w Raciborzu na pobyt stały zameldowanych było 49 138 osób, czyli o 622 osoby mniej niż na koniec grudnia 2019 roku (49 760).
Załamanie liczby urodzeń
W 2020 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu zarejestrowano 411 urodzeń, czyli o 766 mniej niż w 2019 roku. Ta ogromna zmiana jest bezpośrednim następstwem przekształcenia miejscowego szpitala w placówkę zakaźną, dedykowaną pacjentom covidowym. Przez kilka miesięcy raciborzanki zmuszone były rodzić w innych szpitalach w regionie i narodziny ich dzieci siłą rzeczy rejestrowane były w urzędach stanu cywilnego w ościennych miastach, m.in. Wodzisławiu Śląskim, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. Wśród dzieci, które urodziły się w Raciborzu, najwięcej było Alicji, Oliwii, Zofii, a także Wojciechów Franciszków i Filipów.
Małżeństwa, rozwody i zgony
Epidemia koronawirusa oraz przekształcenie raciborskiego szpitala w placówkę zakaźną przełożyły się również na spory wzrost liczby zgonów odnotowanych przez Urząd Stanu Cywilnego. W 2020 roku USC w Raciborzu zarejestrował 1005 zgonów, czyli o 181 więcej niż w 2019 roku. Należy jednak pamiętać, że wiele osób, które zmarły w Raciborzu, było mieszkańcami nie tylko sąsiednich gmin, ale również powiatów, również tych bardziej odległych - do szpitala zakaźnego przez kilka miesięcy zwożono zakażonych koronawirusem mieszkańców całego województwa śląskiego, od Bielska-Białej, przez region rybnicko-żorski, aglomerację katowicką, na Częstochowie, Lublińcu i Kłobucku kończąc. Jeśli umierały one w Raciborzu, wówczas zgon rejestrowano w miejscowym USC.
Mniej małżeństw
Ponadto w 2020 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu zarejestrowano 250 małżeństw (83 konkordatowe, 118 cywilnych), o 64 mniej niż w 2019 roku. W raciborskim USC umiejscowiono również 49 ślubów zagranicznych.
Na zakończenie dodajmy, że w 2020 roku w USC w Raciborzu zarejestrowano 82 rozwody oraz 2 separacje.
Skąd te różnice?
Dlaczego w pierwszej części artykułu piszemy o 429 urodzeniach oraz 792 zgonach w Raciborzu, podczas gdy w kolejnych akapitach opisujących statystyki urzędu stanu cywilnego pojawiają się informacje o 411 urodzeniach i 1005 zgonach? To nie błąd. Pierwsze dane liczbowe zostały zaczerpnięte z wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta Racibórz i dotyczą one tylko mieszkańców Raciborza. Kolejny zestaw danych zaczerpnęliśmy ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu. Aby prawidłowo odczytać te dane, trzeba mieć świadomość, że w Polsce obowiązek rejestracji urodzenia oraz zgonu przypisany jest do miejsca urodzenia lub zgonu. Oznacza to, że jeśli mieszkanka Raciborza urodziła dziecko w Rybniku (np. dlatego, że szpital w Raciborzu był covidowy), to rejestracja narodzin zostanie umiejscowiona w USC w Rybniku. Jednocześnie narodziny jej dziecka zostaną odnotowano w wydziale spraw obywatelskich Urzędu Miasta Racibórz. To samo dotyczy zgonów. Przykładowo, jeśli w szpitalu zakaźnym w Raciborzu zmarł mieszkaniec Lublińca, to jego zgon został zarejestrowany w USC w Raciborzu, ale uwzględniają go statystyki wydziału spraw obywatelskich urzędu miejskiego w Lublińcu.
Komentarze
4 komentarze
Spada od od prawie trzydziestu lat, chyba ideologia kapitalistyczna została źle wprowadzona i nikt nie potrafi wziąć odpowiedzialności i posprzątać :-\
Niedługo będzie burmistrz, potem wójt.
Racibórz będzie wielki :)
Do poniżej: kompletna bzdura, spada od kilkunastu lat
Po 1945 liczba ludności ciągle spada w Raciborzu, kogo to dziwi ?