Szpital w Raciborzu mógłby szczepić 420 osób tygodniowo. Jest jedno "ale"
Przez dwa tygodnie w raciborskim szpitalu szczepionkę podawano personelowi tej placówki. W przyszłym tygodniu akcja zostanie rozszerzona na pozostałe osoby z tzw. grupy zero, do których zalicza się m.in. pracowników terenowych przychodni lekarskich, ośrodka pomocy społecznej, sanepidu oraz aptek. Sprawdziliśmy, ilu jest chętnych na przyjęcie szczepionki w tej grupie.
Ankieta
zobacz wszystkieCzy zaszczepisz się na koronawirusa?
Szpital w Raciborzu znalazł się na liście 73 placówek w Polsce, do których szczepionka przeciw COVID-19 trafiła w pierwszej kolejności. 27 grudnia zaszczepiono pierwszych 10 pracowników raciborskiej lecznicy. W kolejnych dniach akcja szczepienia była kontynuowana. Jak poinformował nas dyrektor Ryszard Rudnik, do 8 stycznia 2021 r. szczepionkę podano 550 pracownikom szpitala (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Akcja szczepienia pozostałych osób z tzw. grupy zero, przede wszystkim pracowników przychodni lekarskich, sanepidu, OPS-u oraz aptek, ruszy w przyszłym tygodniu. W tej grupie osób chęć przyjęcia szczepionki wyraziło już ponad 600 osób (stan na 8.01.2021 r.).
Aktualnie Szpital w Raciborzu w ciągu tygodnia jest w stanie zaszczepić 420 osób i takie zapotrzebowanie na przydział szczepionki zostało złożone w czwartek 7 stycznia. Nie oznacza to jednak, że dokładnie tyle szczepionek trafi do Raciborza w poniedziałek 11 stycznia, bowiem zapotrzebowanie zgłaszane przez szpital i możliwości lecznicy w zakresie podania szczepionek przewyższają możliwości zaopatrzeniowe państwa. Mówiąc kolokwialnie, szpital w Raciborzu ma zarówno chętnych do przyjęcia szczepionek jak i moce przerobowe, ale póki co nie otrzymuje dość szczepionek, by w tygodniowym cyklu w pełni wykorzystać te moce.
Przypomnijmy, zapisy na szczepienia w grupie 0 trwają do 14 stycznia. 15 stycznia ma ruszyć proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19. W trzech etapach zostaną zaszczepieni:
- etap 1 - pensjonariusze DPS-ów oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele,
- etap 2 - osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne,
- etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Proces rejestracji będzie przebiegał według następującej procedury:
- rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
- zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza,
- wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiedzieli, że szczepienia populacyjne rozpoczną się 25 stycznia.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Ludzie:
Ryszard Rudnik
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu