Jakie postępy w remoncie Pałacu Dietrichsteinów? [ZDJĘCIA]
Trwa remont Pałacu Dietrichsteinów na Starym Mieście w Wodzisławiu Śląskim. W ostatnim czasie budynek wizualnie znacząco się powiększył, a wszystko za sprawą podwyższonego dachu.
Obecnie realizowane są przede wszystkim takie roboty remontowo-budowlane jak: montaż więźby dachowej, wykonywanie lukarn (element architektoniczny umieszczony na/w dachu doświetlający poddasze) czy naprawa spękań i uszkodzonych murów zabytkowego obiektu.
Do tej pory wykonano już: rozbiórkę pozostałych podłóg na parterze budynku, iniekcję ścian budynku, skuwanie wtórnych tynków z elewacji i detali architektonicznych, skuwanie głuchych tynków, demontaż więźby dachowej, zabezpieczenie obiektu przed warunkami atmosferycznymi, wykonanie robót konstrukcyjnych związanych z przebiciami otworów, drzwiowych, budową windy i klatek schodowych.
Co jeszcze przed wykonawcą? Montaż pokrycia dachowego z dachówki karpiówki w naturalnym kolorze ceglastoczerwonym (nazwa "karpiówka" wynika z podobieństwa ułożonego pokrycia do łuski karpia), wykonanie blacharki, roboty murarskie na poddaszu, montaż instalacji, stałego wyposażenia budynku i wykończenie pomieszczeń, nowej drewnianej stolarki okiennej na podstawie najstarszych zachowanych okien, konserwacja zachowanych tynków i detali architektonicznych. Remont ma zakończyć się latem 2021 roku.
Komentarze
8 komentarzy
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Wizytówką miasta jest między innymi to jak dba o zabytki. Obiekt był w fatalnym stanie i konieczny był remont. Remont takiego obiektu podlega pod Konserwatora Zabytków. Jeśli zależy komuś tylko na rozrywce to myślę że nie jest to głos całego społeczeństwa Wodzisławia.
Po raz kolejny nie widzę powody dlaczego należy się odnosić do Prezydenta Kiecy. Polecam zapoznać się z historią pałacu bo jest on unikalny w skali Naszego kraju.
Co do kar umownych to zdaje się że Prokuratura ustali kto jest winny katastrofie która spowodowała opóźnienie. Jest nowy projekt i prace się toczą. Przyczyn wypadku było kilka ale nie należy generalizować że za wypadek odpowiedzialny jest Wykonawca albo tylko Prezydent (jako przedstawiciel Inwestora).
Niemarudzący a kto decyduje co jest wizytówką miasta? Urzędniczy czy sam prezydent Kieca? Wizytówką jest raczej rzecz, którą przyciąga tłumy, jest unikalna lub najczęściej używana przez mieszkańców/gości.
Ciekawe czy firma płaci kary umowne miastu za opóźnienie. Pałac miał być do odbioru w lipcu 2020
Projektanci, Konserwator, Wykonawcy nie są wybierani z politycznego klucza. Nazwy partii nie mają tu znaczenie. Obiekt ma być wizytówką miasta. Opanujmy się jako społeczeństwo. Niech każdy zajmuje się tym na czym się zna.... i to doprowadzi Nasz kraj do rozwoju a nie do wiecznej wojny polsko-polskiej.
Pałac nadal będzie zabytkiem. Kształt dachu - dach mansardowy odpowiada temu jak pałace z tamtego okresu wyglądały. Proszę nie krytykować. Do projektu jest dołączone profesjonalne opracowanie historyczne. Nad całością od projektu poprzez wykonanie czuwa Konserwator Zabytków. Krytykowana konstrukcja pojawiła się aby wykorzystać przestrzeń którą stworzy dach mansardowy. W oryginalnych konstrukcjach drewnianych nie było przestrzeni do wykorzystania. Konserwator Zabytków nie ma z tym problemu bo poprzednia więźba miała inny kształt więc nie ma możliwości jej wykorzystania.
Nie nie ma z tym wspólnego polityka a tym bardziej nazwa partii. Projektanci, Konserwator, Wykonawcy oraz Zarządzający obiektem nie są wybierani z klucza politycznego. Opanujmy się wszyscy w tym kraju, Docelowo ma to być obiekt który będzie wizytówką miasta.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu