Pola Nadziei. Prezydent Kuczera zasadził żonkile
W ramach akcji „Pola Nadziei” na terenie działki przy ul. Barbórki w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce zasadzono żonkile. To właśnie tam ma powstać rybnickie hospicjum stacjonarne. Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie zaprosiła do tego wydarzenia swoich przyjaciół i sympatyków. Wśród nich znaleźli się prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dziennikarze, artyści, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 2 oraz wolontariusze.
- To, co nas tutaj sprowadziło to nadzieja. Nadzieja na to, że w tym miejscu powstanie nowoczesne hospicjum stacjonarne, w którym opiekę znajdą pacjenci chorujący na nieuleczalne i niepoddające się leczeniu choroby. Nasza nadzieja jest uzasadniona, ponieważ w lutym 2018 r., na wniosek pana prezydenta Piotra Kuczery, rybnicka Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę intencyjną o budowie hospicjum stacjonarnego – powiedziała Sylwia Figura-Kluszczyńska, prezes Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie.
„Pola Nadziei” to kampania, w ramach której organizacje pozarządowe zbierają fundusze na prowadzenie hospicjów. Jesienią wolontariusze sadzą cebulki żonkili, by na wiosnę cieszyć się kwiatami symbolizującymi nadzieję. W Rybniku „Pola nadziei” mają przypominać mieszkańcom o budowie hospicjum stacjonarnego.
Rybnicka fundacja od 2016 r. przekonuje opinię publiczną o tym, jak ważna dla miasta i jego mieszkańców jest ta inwestycja. Jej pomysł zyskał poparcie społeczności lokalnej i władz miasta. Dzięki temu sprawy nabrały tempa. Miasto wyznaczyło działkę i przeprowadziło konkurs na projekt budynku.
- Dzisiejsze sadzenie żonkili jest niezwykle symboliczne. Dziś sadzimy cebulki, a efekty w postaci pięknych kwiatów będziemy mogli dostrzec dopiero wiosną. Podobnie jest z ideą budowy hospicjum w Rybniku. Dziś jesteśmy skupieni wokół planów i projektów tej budowy, a efekty zobaczymy dopiero za jakiś czas. Dla obu tych symbolicznych działań potrzebujemy czasu. Jestem bardzo zdeterminowany, by dzięki wspólnym staraniom doprowadzić do budowy hospicjum w Rybniku, choć czasy dla samorządu są niełatwe – wyjaśnił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Akcja sadzenia żonkili odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Główne cele tegorocznego święta to zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenia dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej; zwiększenie wiedzy na temat potrzeb zespołów, sprawujących opiekę medyczną, duchową, emocjonalną i społeczną nad dorosłymi u kresu życia, nieuleczalnie chorymi dziećmi oraz na temat pomocy dla ich bliskich; zbieranie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej.
Te cele przyświecają również Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie, która od 2016 r. zabiega o wybudowanie hospicjum stacjonarnego w Rybniku.
źródło: Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie, oprac. (d)
Ludzie:
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika