Szpital wznawia porody rodzinne. Są nowe zasady
W związku z reorganizacją Izby Przyjęć Ginekologiczno- Położniczej na III piętrze wznawia się porody rodzinne zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla kierowników podmiotów leczniczych posiadających oddziały Położniczo-Ginekologiczne z dnia 15 lipca 2020r. oraz Zarządzeniem Nr 104/2020/DS)Z Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 8 lipca 2020r.
- Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami porody rodzinne powinny odbywać się w sali porodowej z oddzielnym węzłem sanitarnym. Szpital dysponuje jedną salą porodową spełniającą w/w wymagania.
- Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego, w przypadku braku miejsca w sali z oddzielnym węzłem sanitarnym porody rodzinne będą mogły odbywać się równocześnie w pozostałych salach porodowych wyłącznie po wykluczeniu przez lekarza dyżurnego ryzyka zakażenia SARS CoV-2.
- W porodzie rodzinnym może uczestniczyć tylko jedna osoba towarzysząca.
- Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.
- Osoby przygotowujące się do porodu powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć kontakt do minimum z osobami obcymi, celem zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem.
- Osoba towarzysząca rodzącej:
- przy przyjęciu do szpitala wypełnia ankietę epidemiologiczną,
- pod nadzorem położnej z Izby Przyjęć przebiera się w środki ochrony osobistej (ubranie/ fartuch jednorazowy, rękawice, maska chirurgiczna),
- środki ochrony osobistej zapewnia szpital,
- przez cały czas pobytu w szpitalu ma założone rękawice i maskę (zakryty nos i usta) oraz dezynfekuje ręce,
- może zostać wpuszczona w momencie rozpoczęcia porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie,
- ściśle podporządkowuje się wszelkim zaleceniom organizacyjnym personelu medycznego,
- przebywa tylko w wyznaczonym pomieszczeniu, nie opuszcza go,
- posiada własny prowiant (wodę do picia).
Komentarze
4 komentarze
Super pomysł, dziękujemy
Tylko że z powodu takiej decyzji może być zarażona cała porodówka i inne rodzące.
Dobry pomysł. Mąż i tak ma ciągły kontakt z żoną, a ja nie wyobrażałabym sobie porodu bez niego. To jest bardzo ważna i dobra decyzja dla rodzących.
to jest doskonały pomysł!!! zwłaszcza, że stale wzrasta zachorowalność. Gratuluję doskonałych decyzji.