Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rok od wielkiej tragedii. Oddano hołd poległym saperom [ZDJĘCIA, WIDEO]

08.10.2020 18:25 | 0 komentarzy | mad

Dzisiaj, tj. 8 października, mija dokładnie rok od tragedii, kiedy w Kuźni Raciborskiej zginęli saperzy 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Z tej okazji w przededniu obchodów związanych z odsłonięciem tablicy poświęconej pamięci saperów w miejscu tragedii spotkali się strażacy oraz urzędnicy, aby oddać hołd poległym.

Rok od wielkiej tragedii. Oddano hołd poległym saperom [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jako pierwsi kwiaty złożyli: prezes OSP Kuźnia Raciborska Krzysztof Grobelny, wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk i sekretarz Dominik Klimanek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród strażaków pojawiły się delegacje z Kuźni Raciborskiej, Rudy Kozielskiej, Siedlisk i Nędzy, czyli dokładnie te jednostki, które rok temu działały podczas akcji ratunkowej. Strażakom towarzyszyła urzędnicza delegacja – wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk i sekretarz Dominik Klimanek. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy minutą ciszy uczczono saperów. Przypomnijmy, w wyniku zeszłorocznej eksplozji dwaj saperzy zginęli na miejscu, kolejny zmarł w szpitalu, trzej pozostali zostali ranni.

To już rok

Krzyż brzozowy, który stanął w miejscu tragedii to inicjatywa strażaków OSP Kuźnia Raciborska. Prezes jednostki Krzysztof Grobelny przypomina, że podobna inicjatywa zrodziła się wśród strażaków, kiedy doszło do pożaru w 1992 roku w lesie pomiędzy Kuźnią Raciborską a Solarnią. - Chcieliśmy, aby to miejsce było zapamiętane w taki sam sposób - mówi prezes OSP Kuźnia Raciborska. Wyjaśnia, że dla podtrzymania tradycji zdecydowano się w tym roku na krótkie spotkanie przy krzyżu, w trakcie którego oddano cześć poległym. - Chcemy tutaj przyjeżdżać co roku, być może w przyszłości uroczystości będą większe, podobnie jak te, które upamiętniają tragedię po 1992 roku - dodaje. Krzysztof Grobelny wraca pamięcią do 8 października 2019 roku, kiedy na miejscu zdarzenia zjawili się właśnie jako pierwsi strażacy z Kuźni Raciborskiej. - Nasza jednostka była pierwsza, zaczęliśmy ratować poszkodowanych. Później lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, za pięć minut dotarły karetki pogotowia... - wraca pamięcią prezes Grobelny.

Wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk przyznaje, że tegoroczne uroczystości stają się zaczątkiem do tego, aby rokrocznie spotykać się w tym miejscu. - Wszyscy zastanawiamy się nad tym, jak ten czas szybko minął, ale to już równo rok od tej tragedii, którą pamiętają wszyscy mieszkańcy gminy - przyznaje pani wiceburmistrz. Dodaje, że sposób uczczenia przez strażaków tej tragedii jest jak najbardziej adekwatny.

Kolejne uroczystości

Na jutro (tj. 9 października) zaplanowano kolejne uroczystości. Będą odbywały się na placu Zwycięstwa, gdzie na tamtejszym pomniku zawiśnie tablica. To wydarzenia, na które zaprasza dowódca 6 batalionu powietrznodesantowego, Fundacja Invictus Veteranus oraz gmina Kuźnia Raciborska. Uroczystość rozpoczną się o godzinie 16.00.

Tak obecnie prezentuje się plac Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej. Na pomniku zawisnęła już tablica, która obecnie jest jeszcze zasłonięta.

Ludzie:

Dominik Klimanek

Dominik Klimanek

Były sekretarz miasta Kuźnia Raciborska

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej