Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Chcą przywrócić na naszym terenie kuropatwy

24.09.2020 13:00 | 0 komentarzy | art

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Koło Łowieckie Róg wypuściło w swoim obwodzie łowieckie do środowiska naturalnego kuropatwy.

Chcą przywrócić na naszym terenie kuropatwy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Akcja wypuszczenia kuropatw miała miejsce 10 września. Myśliwi z KŁ „Róg” wpuścili w swoim obwodzie łowieckim 100 kuropatw w ramach programu reintrodukcji tego gatunku na teranie gmin Godów, Gorzyce i Wodzisław Śląski. Jest to już druga taka akcja KŁ Róg – pierwsze kuropatwy wypuszczono w 2019 r. Wtedy do środowiska wypuszczono również 100 sztuk.

Kuropatwa jest przedstawicielem rodziny kurowatych (bażantowatych) i rzędu grzebiących (kuraków). Jak podkreślają myśliwi, jest rodzimym gatunkiem w przeciwieństwie do bażanta pochodzącego z Azji. Kuropatwy od wieków były nieodłącznym elementem krajobrazu rolniczego. Obecność tego coraz mniej licznego i niedocenianego, również pod względem estetycznym, przedstawiciela kuraków jest bardzo ważna w równowadze ekologicznej pól i łąk.

Proces przywracania tego ginącego gatunku jest trudny, wymaga wytrwałości i cierpliwości, bo efekty są widoczne często po wielu latach. Kuropatwa zmniejszyła swoją liczebność w Polsce i na wielu obszarach Europy. Preferuje mozaikę pól, łąk, ściernisk i nieużytków z miedzami, jednak taka struktura upraw jest obecnie rzadko spotykana. – Człowiek zmienił środowisko. Kiedyś uprawy były drobne i różnorodne, były miedze między polami uprawnymi, które są naturalnymi siedliskami kuropatw. Mimo to uważam, że kuropatwa ma szansę utrzymać się w naszym powiecie, dlatego chcemy by znów się tu pojawiła – mówił nam w lipcu tego roku Franciszek Lichtorowicz z KŁ Róg. Zmiany struktury upraw i intensyfikacja rolnictwa ze stosowaniem środków owadobójczych i herbicydów to obecnie największy czynnik obniżający liczebność, drugim jest drapieżnictwo zarówno naturalnych drapieżników jak lis, jak i inwazyjnych np. jenot. Kuropatwom zagrażają również wałęsające się psy i koty.

Kuropatwa jest gatunkiem stadnym, żyjącym w grupach po kilka–kilkanaście osobników. Jedynie w porze lęgowej, od lutego do końca lipca, ptaki przebywają w parach i są terytorialne. Pożywienie dorosłych kuropatw stanowią nasiona i drobne rośliny łąkowe, młode źdźbła traw i zbóż. U piskląt ok. 50% pokarmu stanowią owady i ich larwy. W miejscach bytowania ważne jest dla kuropatwy występowanie miejsc piaszczystych, które wykorzystuje jako kąpieliska i żwir, który połyka jako gastrolity ułatwiające jej trawienie pokarmu roślinnego.

Dodajmy, że na początku czerwca KŁ Róg wypuściło do środowiska naturalnego w naszym powiecie 120 sztuk bażanta.

(art)