Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Rośnie liczba cudzoziemców w na Śląsku

16.09.2020 10:32 | 0 komentarzy | acz

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła 658 tys. To więcej o ponad 50 tys. od danych z czerwca. Również w województwie śląskim wzrosła liczba osób z zagranicznym paszportem legalnie tu pracujących. Pod koniec sierpnia do ubezpieczeń społecznych zgłoszono tutaj 57 tys. cudzoziemców. To prawie o 6 tys. więcej niż w czerwcu.

Rośnie liczba cudzoziemców w na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o 4 877 osób. Pod koniec lutego wynosiła ona 59 tys. w naszym regionie, natomiast pod koniec kwietnia było ich mniej, bo 55 tys. Obecnie, na 30 sierpnia, liczba osób, które legalnie pracuje i odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi 57 tysięcy. Dane te wskazują na to, że zbliżamy się do tej sytuacji sprzed pandemii.

- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najwięcej osób przyjeżdżających do pracy w Polsce pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Gruzji i. Największy wzrost liczby zarejestrowanych cudzoziemców w stosunku do czerwca odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy. W województwie śląskim w sierpniu było ich około 5 tys. więcej niż w czerwcu. Ale wśród legalnie pracujących w województwie śląskim są też obywatele bardziej odległych krajów, jak m.in. te pochodzące z Ghany, Kuby, Jemenu, Zimbabwe czy Nepalu.