Zarejestruj się w bazie dawców i pomóż Anji wygrać walkę z białaczką
Anja Brzostek choruje na ostrą białaczkę szpikową. Aby wrócić do zdrowia niezbędne będzie przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy.
Mimo że Anja Brzostek od urodzenia mieszka w Niemczech, to w jej żyłach płynie polska krew. Jej tata pochodzi z Myszyńca na Mazurach, a mama z okolic Raciborza. Jej pasją są sporty wodne, zwłaszcza windsurfing i pływanie. Uwielbia też dbać o swój ogródek, a gdy tylko znajdzie trochę wolnego czasu, przyjeżdża do Polski. Tutaj bardzo lubi spędzać czas z przyjaciółmi na rozmowach i pieczeniu ziemniaków w ognisku. Jak większość osób marzy o wyjściu za mąż i założeniu rodziny. Niestety, na razie musi odłożyć w czasie realizację tych marzeń.
"Możesz pomóc mi i innym"
Pod koniec maja Anja usłyszała diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Jej życie i priorytety zmieniły się o 180 stopni. Dwa miesiące spędziła w izolatce, bez rodziny, nie mogąc wyjść ani nawet otworzyć okna. Dziś Anja jest już po pięciu dawkach chemioterapii. To jednak nie wystarczy, aby wróciła do zdrowia. Potrzebuje zgodnego genetycznie dawcy szpiku. - Wyszłam ze szpitala i zaczynam mój życiowy projekt - szukam dawcy szpiku. Bez niego nie mam wielkich szans na przeżycie. Dlatego zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Możesz pomóc mi i innym potrzebującym – apeluje Anja Brzostek.
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są na świecie pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 35 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Anji i innych zachęcamy do rejestracji w bazie potencjalnych dawców.
"Musi być dobrze"
- Kiedy zachoruje człowiek ciężko przejść obojętnie, ale kiedy dowiadujesz się, że ktoś Ci naprawdę bliski może umrzeć to dostajesz prawdziwej mocy... z Anją znamy się od dzieciństwa, już ponad 25 lat. Każde wakacje, święta, krótkie przerwy w szkole Anja była w Polsce i razem z nami. Teraz kiedy każdy z nas ma swoje, dorosłe życie i czasu jest trochę mniej, to i tak codziennie była chociaż krótka wiadomość, raz w roku odwiedziny... Informacja o tym, że Anja jest tak poważne chora, przeraziła nas wszystkich i na początku pojawiły się myśli, „ale jako to, nie, za szybko, ona nie może umrzeć”... bezsilność... ale potem wstąpiły dodatkowe moce! Trzeba walczyć jak się da. Wiem, że z Anją będzie wszystko dobrze, musi... ale jeśli dzięki niej, tej akcji uda się uratować jeszcze chociaż jedno życie to osiągniemy sukces – mówi pochodząca z Rydułtów Magdalena Pojda, przyjaciółka Anji.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, którego BMI nie przekracza 40 (duża nadwaga). - Ze względu na pandemie koronawirusa nie mamy możliwości przeprowadzenia standardowej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku z lokalnymi, z ogólnodostępnymi punktami rejestracji, tak jak w Państwa okolicach robiliśmy to już wiele razy. Dlatego działamy w Internecie i umożliwiamy rejestrację poprzez dedykowaną Anji stronę internetową - https://www.dkms.pl/pl/pomoz-anji. Dodatkowo każda osoba chętna ma możliwość zamówienia zestawu 10 pakietów do rejestracji którą może przeprowadzić w gronie rodziny i najbliższych znajomych. Taki pakiet zamówić można pisząc do mnie maila na adres bartlomiej.cisek@dkms.pl – tłumaczy Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS
O Fundacji DKMS
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 624 000 (sierpień 2020) potencjalnych dawców szpiku, a już 8 223 (sierpień 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
źródło: DKMS, oprac. ż