Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

MZ odpowiada na apel pracowników transgranicznych. Apelujący: specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym

08.06.2020 18:18 | 5 komentarzy | mad

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na apel pracowników transgranicznych, który skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego. W dokumencie podnosili potrzebę przywrócenia swobody przemieszczania się, czyli otwarcia granic. – Niestety z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia niewiele wynika, można odnieść wrażenie, że w dalszym ciągu specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym – komentuje Anna Masny, jedna z zatrudnionych po czeskiej stronie.

MZ odpowiada na apel pracowników transgranicznych. Apelujący: specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym
Pracownicy transgraniczni kilkukrotnie spotykali się na przejściach granicznych w powiecie raciborskim, aby wyrazić swoje niezadowolenie względem obecnej sytuacji.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pracownicy apelują

Apel do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przywrócenia swobody przemieszczania się osób zgodnie z traktatem z Schengen.

W imieniu mieszkańców pogranicza, lokalnych przedsiębiorców, rodzin, dzieci i młodzieży uczącej się oraz pracowników transgranicznych zwracamy się do władz Rzeczpospolitej Polskiej o pełne otwarcie granic i przywrócenie swobody poruszania się pomiędzy krajami strefy Schengen. Apelujemy zwłaszcza o podjęcie rozmów z najbliższymi sąsiadami. Rząd Republiki Czeskiej wychodzi Polsce naprzeciw, proponując rozwiązania, jakie wypracował z pozostałymi sąsiadami, tymczasem polska strona rządowa odmawia współpracy. Na arenie międzynarodowej jesteśmy szkalowani jako trudni sąsiedzi, nie z powodu sytuacji epidemiologicznej, ale z uwagi na brak planu Pana rządu wobec otwarcia granic.

Dla nas, mieszkańców przygranicznych gmin zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie ostatnie miesiące były trudne nie tylko z powodu pandemii, ale przede wszystkim z powodu nagłego zamknięcia granicy, która wcześniej była dla nas zaledwie przysłowiową kreską na mapie. Mieszkając kilka, kilkaset metrów czy kilak kilometrów od granicy prowadziliśmy wspólne biznesy polsko-czeskie, organizowaliśmy wspólne imprezy kulturalne, mieliśmy znajomych po obu stronach granicy, uczyliśmy się i korzystaliśmy z rozrywek, nie zwracając uwagi na granice. Z dnia na dzień podzielono nasze rodziny bez możliwości spotykania się, odcięto nas od miejsc pracy, nauki, rynku zbytu, klientów. Kiedy sytuacja epidemiczna uległa poprawie, dla nas nic się nie zmieniło, nadal nie możemy swobodnie się poruszać. Wyjątki, jakie obejmują osoby mogące granicę przekraczać, dotyczą bardzo skąpej grupy, dla której dodatkowym utrudnieniem w przekraczaniu granicy jest mała ilość przejść granicznych. Apelujemy o uwzględnienie pogranicza w procesach „odmrażania”, mimo już czwartego etapu odmrażania my nadal pozostajemy w hibernacji.

W imieniu mieszkańców pogranicza powiatu raciborskiego:

Anna Masny

Krzysztof Masny

Irena Musioł

Daria Mossler

Piotr Jeziorski


Na kolejnej stronie prezentujemy odpowiedź ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz komentarz apelujących do tego stanowiska.