Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

MZ odpowiada na apel pracowników transgranicznych. Apelujący: specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym

08.06.2020 18:18 | 5 komentarzy | mad

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na apel pracowników transgranicznych, który skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego. W dokumencie podnosili potrzebę przywrócenia swobody przemieszczania się, czyli otwarcia granic. – Niestety z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia niewiele wynika, można odnieść wrażenie, że w dalszym ciągu specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym – komentuje Anna Masny, jedna z zatrudnionych po czeskiej stronie.

MZ odpowiada na apel pracowników transgranicznych. Apelujący: specyfika życia na pograniczu jest obca naszym rządzącym
Pracownicy transgraniczni kilkukrotnie spotykali się na przejściach granicznych w powiecie raciborskim, aby wyrazić swoje niezadowolenie względem obecnej sytuacji.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ministerstwo odpowiada

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na apel z dnia 1 czerwca 2010 r. przesłany na adres kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który następnie przekazany został do Ministerstwa Zdrowia celem rozpatrzenia w sprawie przywrócenia swobody przemieszczania się osób zgodnie z traktatem z Schengen, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż od 20 marca 2020 r. do odwołania, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan epidemii wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 z późn. zm.), który obliguje wszystkich do pełnej mobilizacji w celu ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W aktualnej sytuacji epidemiologicznej staramy się wszyscy do minimum ograniczyć ryzyko przenoszenia się wirusa.

W tym miejscu nadmieniam, iż pracownicy transgraniczni, studenci i uczniowie od dnia 4 maja 2020 r. uzyskali możliwość przekraczania granicy bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny. Powyższe zostało wprowadzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792) oraz powtórzone w kolejnych nowelizacjach.

Aktualnie, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 964, z późn. zm.) obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną nie stosuje się dla osób podróżujących w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG a także Szwajcarii oraz w celu pobierania nauki w RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci. Przy czym osoby te, przekraczając granicę państwową, są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Z uwagi na sytuację epidemiczną nie dotyczy to osób przekraczających granice RP w celach turystycznych czy prywatnych. Osoby takie nadal mają obowiązek odbycia, w przypadku przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny, trwającej 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Na obecnym etapie zmniejszania ograniczeń związanych ze stanem epidemii, zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Ministrów, przedmiotowe wyłączenie nie objęło osób przekraczających granicę w celach turystycznych i prywatnych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż każdorazowe zmniejszanie ograniczeń wynikających z zaistniałej sytuacji epidemiologicznej jest poprzedzone analizą. W związku z powyższym ewentualne podjęcie decyzji o wyłączeniu obowiązku kwarantanny w odniesieniu do osób przekraczających granicę w celach turystycznych i prywatnych w tych państwach będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, która będzie stanowić również wynikową obecnego „poluzowania” wymagań oraz możliwe będzie w kolejnych etapach tzw. odmrażania gospodarki.

Informuje również, iż wszelkie ograniczenia, jakich nałożenie na obywateli Minister Zdrowia rekomenduje Radzie Ministrów, jak też poszczególnym Ministrom, mają na celu jedynie powstrzymanie pandemii COVID-19. Jeśli sytuacja epidemiczna będzie ulegała systematycznej poprawie, to Minister Zdrowia będzie rekomendował łagodzenie lub nawet rezygnację z poszczególnych obostrzeń.

Nadmieniam również, że zgodnie z przyjętymi zasadami Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Radą Ministrów systematycznie przeprowadzą ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Dalsze decyzje dotyczące łagodzenia obostrzeń i nakazów, zależeć będą od liczby notowanych zachorowań oraz rozwoju sytuacji epidemicznej.

Z poważaniem,

Jakub Bydłoń

Dyrektor


Na kolejnej stronie komentarz apelujących.