środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Jastrzębie-Zdrój: Dziś rocznica 30-lecia samorządu terytorialnego

27.05.2020 13:14 | 0 komentarzy | ska

Równe 30 lat temu 68 890 jastrzębian ruszyło do urn. 27 maja mija rocznica pierwszych przeprowadzonych w wolnej Polsce wyborów samorządowych.

Jastrzębie-Zdrój: Dziś rocznica 30-lecia samorządu terytorialnego
Członkowie Zarządu Miasta przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Harcerskiej 14. Stoją od lewej: Piotr Siemko, Władysław Czyż (Prezydent Miasta w latach 1990-1994), Jerzy Tomziński, Jolanta Kosta, Jerzy Rduch i Andrzej Cebula. Na zdjęciu brak wiceprezydenta Wojciecha Franka. Fot. autor nieznany, arch. UM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębie-Zdrój: Dziś rocznica 30-lecia samorządu terytorialnego

Wybrana w ten sposób Rada Miejska w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęła swoją działalność sesją 5 czerwca 1990 roku.

 – Od 10 lat opozycja polska domagała się zmian ustrojowych i reform gospodarczych. Samorząd oznacza rządzenie się samemu, oznacza związek ludzi wolnych powiedziała podczas pierwszej sesji poseł Stanisława Krauz. – Samorząd jest pilną koniecznością, to warunek przeprowadzenia kompleksowej i autentycznej reformy naszego kraju. Przełom ustrojowy zaczął się od obrad „okrągłego stołu”, wyborów do Sejmu i Senatu. Tego domagało się całe społeczeństwo i tak się stało podkreślała.

Samorząd terytorialny zniknął z map Polski w 1950 roku, jego przywrócenie było efektem zmian polityczno-gospodarczych, które zaszły w naszym kraju po 1989 roku. Wraz z ich przeprowadzeniem funkcjonujące w czasie PRL-u rady narodowe zastąpione zostały radami gmin. Gminy uzyskały tym samym własną niezależną, administrację.

W maju 1990 roku Jastrzębie-Zdrój podzielone było na 7 okręgów wyborczych. Przydzielono w nich łącznie 45 mandatów. 38 z nich wybranych zostało z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Po 2 radnych uzyskała KPN i Komitety Osiedlowe Samorządu Mieszkańców, po 1 – MKK „Solidarność”, TKKF i Socjaldemokracja RP. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Hubert Krypczyk. Ogromna większość, bo aż 30 z 45 radnych znajdowała się w przedziale wiekowym 31-50 lat. 21 z nich miało wyższe wykształcenie. I kadencja Rady Miejskiej trwała do 1994 roku.