Morawiecki i Szumowski o znoszeniu obostrzeń. Od soboty wreszcie bez maseczek [WIDEO]
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na środowej konferencji prasowej opowiedzieli o IV etapie znoszenia obostrzeń spowodowanych koronawirusem. Czy będzie można poruszać się bez maseczek?
Morawiecki i Szumowski o znoszeniu obostrzeń. Od soboty wreszcie bez maseczek [WIDEO]
Kiedy nastąpi koniec epidemii i kiedy wreszcie wszystkie zakazy związane z koronawirusem zostaną zniesione? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców regionu, a odpowiedź chyba na razie nie nadejdzie. Póki co premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli kolejne łagodzenie obostrzeń w IV etapie.
- Od czasu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa minęły prawie 3 miesiące. To nie były łatwe dni – rozpoczął konferencję premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że udało się zrealizować cel, którym było odpowiednie zabezpieczenie, aby nie zabrakło łóżek w szpitalach i respiratorów, dzięki czemu lekarze nie musieli podejmować decyzji, kto może przeżyć, a kto nie. - Jesteśmy przygotowani pod względem bazy, pod względem liczby łóżek, którą będziemy wkrótce redukowali – zapowiedział premier.
- Zmieniamy zasady dotyczące maseczek. W przestrzeniach publicznych będzie obowiązywała jedna zasada, zachowania dystansu. Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – poinformował Mateusz Morawiecki. W sklepach, kościołach, kinach i innych punktach maseczki będą nadal obowiązkowe, jak do tej pory (z wyjątkiem lokali gastronomicznych). Ograniczenia mają zniknąć od soboty 30 maja. Od najbliższej niedzieli nie będą obowiązywały limity w kościołach. Nie będzie ograniczenia zgromadzeń, jednak liczba osób w jednym miejscu nie będzie mogła na razie przekroczyć 150 osób. Nadal będzie obowiązywać dystans społeczny 2 m, który nie będzie jednak obowiązkowy, jesli osoby obok siebie będą miały maseczki.
IMPREZY DO 150 OSÓB, OTWARTE KINA I TEATRY
Od 6 czerwca będzie można organizować wesela do 150 osób, a uczestnicy uroczystości nie będą musieli nosić maseczek. Od 6 czerwca otwarte zostaną również kina.
- Przywracamy praktycznie wszystkie działy gospodarki narodowej, z zachowaniem tej dyscypliny epidemicznej, o której mówimy – dodał premier. - Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki - zapowiedział.
- Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość otwarcia kin, teatrów, cyrków. To nie jest obowiązek, a możliwość dla właścicieli i organizatorów tych jednostek – zapowiedział wicepremier Piotr Gliński. - Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., aby kontakt był rozluźniony, aby zachować wymogi sanitarne oraz nosimy maseczki. Niestety nie możemy określić daty pełnego odmrożenia – dodał. - Bardzo wiele osób żąda od nas, abyśmy podali sztywne daty odmrożenia całej kultury. Takich informacji nie możemy podać – wyjaśnił wicepremier, zapowiadając również możliwość organizacji koncertów do 150 osób.
Padły też pytania o rozgrywki piłkarskie. - W sprawach rozgrywek Ekstraklasy, jesteśmy od kilku tygodni na rozmowach. Pracujemy z PZPN nad odpowiednim protokołem, który umożliwi jakąś obecność kibiców – zapowiedział premier.
STATYSTYKI WSKAZUJĄ NA SPADEK ZACHOROWAŃ
- Ogromna większość Polski ma już tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Trzy województwa jeszcze tego nie osiągnęły, ale tam większość zachorowań dotyczy bardzo dużych ognisk, w kopalniach, w fabryce mebli. Te ogniska zostały szybko opanowane. Blisko 40 tys. wykonanych testów, górnicy są przebadani, badamy też rodziny osób chorych. To osoby, które już są w kwarantannie. To powoduje, że transmisji poziomej, czyli np. możliwości zarażenia na ulicy, jest już niewiele – powiedział minister Łukasz Szumowski. - Dzisiaj ponad 80 proc. łóżek jest wolnych, czekających na pacjentów z COVID – dodał minister. Odniósł się także do pytania w temacie danych statystycznych o zachorowaniach. - Z dnia na dzień liczba chorych w Polsce maleje. Wiemy, że spadamy z liczbą chorych. Wspomniane liczby to osoby już będące na kwarantannie, czyli te, które już nie zarażają na ulicy – wyjaśnił Szumowski.
CO Z WYBORAMI?
Podczas konferencji pojawił się też temat wyborów i zwłoki w publikacji uchwały PKW oraz obecnych działań senatu. - Senat niestety po raz kolejny przedłuża, opóźnia, zamraża. Gorący apel o to, aby jak najszybciej zająć się tą ustawą. Polacy chcą już przeprowadzić wybory prezydenckie – skomentował premier Mateusz Morawiecki.
Dziennikarze chcieli uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie, czy ktokolwiek poniesie odpowiedzialność, za podjęte działania związane z wyborami, m.in. przedwczesny wydruk kart wyborczych. - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby na każdym etapie legislacyjnym podjęli się tego, aby przygotować nasze państwo do przeprowadzenia wyborów. W oparciu o ustawę covidową zostały podjęte decyzje. To dawało nam poczucie pewności, że te wybory mogą być przeprowadzone – uciął temat Morawiecki, nie odpowiadając ostatecznie na pytanie.
NIEFORTUNNA WYPOWIEDŹ MINISTRA ROLNICTWA
Premier został zapytany także o wypowiedź ministra zdrowia dotyczącą nauczycieli i zaproszenia ich do pracy na roli. - Rozmawiałem z ministrem Ardanowskim i on uznał tę wypowiedź za niefortunną. Jeśli ktokolwiek poczuł się dotknięty, to na pewno pan minister zajmie odpowiednie stanowisko. Nauczyciele cieszą się ogromnym szacunkiem – podkreślił Mateusz Morawiecki, jednocześnie dziękując za wszystkie działania podejmowane w związku z kształceniem online w ostatnich miesiącach. - Ogromna większość nauczycieli przekazywała wiedzę i za to chcę gorąco podziękować.
ZOBACZ KONFERENCJĘ PREMIERA, WICEPREMIERA I MINISTRA ZDROWIA:
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Ludzie:
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Komentarze
2 komentarze
CYTAT:
"Rozmawiałem z ministrem Ardanowskim i on uznał tę wypowiedź za niefortunną. Jeśli ktokolwiek poczuł się dotknięty, to na pewno pan minister zajmie odpowiednie stanowisko. Nauczyciele cieszą się ogromnym szacunkiem "
Ale Pan minister uszanował ten ogromy autorytet !!!
Ludzie oni wam kit cisną
~Ala Makota: Nigdzie. I nigdy jej nie było. Starczy tylko słynne tabelki z zachorowaniami na 1mln ludzi przerobić na procenty. Ale takie liczby nkogo by nie ruszały.......
A co do "odmrożeń" - to co w końcu z granicami? Włosi od 3 czerwca otwarci na turystów, Czesi znoszą kontrole na granicy z Niemcami, Austrią i Słowacją, tylko znowu my jako "afroamerykanie Europy"