Morawiecki, Szumowski i Piontkowski na wspólnej konferencji. Kiedy kolejne luzowanie obostrzeń? [LIVE]
Premier Mateusz Morawiecki zaczął od apelu o dyscyplinę, bo ciepłe majowe dni jej nie sprzyjały. Uczymy się żyć z wirusem, wracamy do życia gospodarczego w szerszym wymiarze - stwierdził premier. Poruszył wątek śląski.
Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego:
Koronawirus na Śląsku
- Coraz mniej jest zakażeń w Polsce, ale na Śląsku ich przybywa. Ale nie zamierzamy zamykać województwa śląskiego. Tam popłynie największa pomoc - zapewnił Mateusz Morawiecki.
Dziękuję wspaniałym polskim górnikom, dzięki którym mamy dziś energię, prąd w gniazdkach, stabilność dostaw prądu, dziękuję Ślązakom, pracującym w kopalniach. Dotknęła was krzywda, pomożemy wam zwalczać koronawirusa - kontynuował.
Poza Śląskiem liczba zakażeń jest niewielka. Dlatego przedstawiamy III etap.
Znoszenie ograniczeń - III etap:
- Od 18 maja - zakłady fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły funkcjonować.
- Od 18 maja - częściowe otwarcie lokali gastronomicznych, kawiarnie, w reżimie sanitarnym. Można otwierać ogródki letnie.
- Od 18 maja - zmiany w transporcie publicznym, 30% miejsc będzie dostępne, było dotąd 50 miejsc w autobusie - można było 25 pasażerów wpuścić, to będzie można 45 wpuścić. 50 miejsc siedzących!
- Zwiększymy liczbę osób na orlikach i boiskach: - 22 + 4 trenerów
- Luzowanie obostrzeń na uczelniach artystycznych, szkół muzycznych, żeby próby mogły się odbywać, filmowcy chcą wrócić do projektów. Od 18 maja te zmiany.
- Od 25 maja - od 1-3 klasach uruchomiona opieka nad dziećmi, zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne
- Od 25 maja - konsultacje dla maturzystów i uczniów klas 8.
- Tydzień później konsultacje dla wszystkich uczniów, np. żeby poprawić ocenę.
- Opieka w szkołach - możliwość, nie obowiązek. Zależeć będzie to od rodziców.
Chcemy stopniowo wracać do normalności, do życia społecznego - stwierdził M. Morawiecki. Dystans, środki dezynfekujące, dyscyplina, szybkie decyzje zespołu kryzysowego - dzięki temu mamy lepszą sytuację niż w krajach Europy - zaznaczył premier.
Morawiecki podziękował służbom medycznym, za walkę na froncie epidemii koronawirusa. - Niedługo będę mógł powiedzieć, że go pokonaliśmy. To przed nami, droga jeszcze długa, jest nadzieja, że walka jest zwycięska - podkreślił.
20 tys. testów w ciągu ostatniej doby
Minister zdrowia Łukasz Szumowski wspomniał o potrzebie nakładów na służbę zdrowia, do czego potrzebne jest funkcjonowanie gospodarki. - Potrzebne jest szybkie wyłapywanie zakażonych, 20 tys. testów wykonaliśmy ostatniej doby. Kopalnie są specyficznym miejscem, nie można ich zamknąć, muszą pracować. Przebadaliśmy wszystkich górników, teraz badamy ich rodziny. Krzywa zakażeń zaczyna spadać - stwierdził Ł. Szumowski.
Trzeba trzymać się reguł. Nie może być poczekalni u fryzjera, nie może być tłumów w kawiarni - dodał szef resortu zdrowia.
Co ze szkołami i maturami?
Minister Edukacji Dariusz Piontkowski dziękował nauczycielom za szybkie przestawienie się na kształcenie na odległość.
- Od 18 maja umożliwimy zajęcia praktyczne w szkołach policealnych; w szkołach branżowych, w technikach - umożliwimy zdobycie praw jazdy.
- Od 18 maja - schroniska młodzieżowe mogą zacząć działać.
- W niewielkich grupach uczniowie mogą wrócić do domów kultury, do zajęć artystycznych.
- Od 18 maja - za zgodą rodziców - indywidualne zajęcia specjalistyczne, rewalidacyjne.
- Dla klas 1-3 funkcja opiekuńcza szkoły. Oprócz opieki będzie jakaś forma zajęć dydaktycznych. Niewielkie grupy, jak w przedszkolach. W świetlicach też wznowimy zajęcia.
- Od 25 maja - dla uczniów klas ósmych - konsultacje z nauczycielami.
- od 25 maja - konsultacje dla uczniów kształcenia specjalnego.
- Od 25 maja - praktyki i staże uczniów u pracodawców
- 1 czerwca - wszyscy uczniowie od szkół podstawowych do liceów będą mogli odbyć konsultacje z nauczycielami.
Za kilka dni odbędzie się konferencja na temat matur.
Pytania dziennikarskie - po raz ostatni w formie zdalnej
Czy rząd przewiduje dofinansowanie firm z branż uruchomionych w III etapie luzowania obostrzeń (gastronomia, branża fryzjersko - kosmetyczna)?.
Tak - już to się dzieje: postojowe, ulgi w ZUS, działania tarczy antykryzysowej. Sytuacja gospodarcza jest trudna, ale będą dodatkowe działania by ulżyć pracodawcom, ocalić miejsca pracy.
Czy wobec stopniowego otwierania przedszkoli i szkół czy będą regulacje dotyczące wyjazdów wakacyjnych?
Ł. Szumowski musimy mieć wieści o spadku epidemii. W ciągu tygodnia, dwóch powiemy o tym.
Pytanie o atak prasowy na ministra zdrowia, sprawa zakupu maseczek, co premier o tym myśli?
- Ministerstwo Zdrowia zrobiło to co do niego należało. Cały świat zabiegał o maseczki. To była decyzja chirurgiczna, w ułamkach sekund. Nie można było wtedy sprawdzić rzetelności kontrahenta. Zależało od tego życie ludzkie, brakowało sprzętu, ściągaliśmy z całego świata. Cena była tak jak dla USA czy innych wielkich państw. Nie było obaw o prawidłowość tego procesu. To były sprawne działania, proces leczenia na koronawirusa dał nam inne położenie niż we Włoszech, w bogatych państwach, tam 10 razy więcej zakażonych. To zasługa ministrów Szumowskiego i Cieszyńskiego.
Ł. Szumowski - problem nieuczciwych kontrahentów, dostaliśmy 600 tys. masek z Unii Europejskiej, poddaliśmy je kontroli i one nie spełniają żadnej normy FFP, to pokazuje skalę fałszywych maseczek.
Kiedy zostanie zmieniony limit wiernych w kościele?
Morawiecki: zwiększymy go troszeczkę, niech będzie liczba trochę większa. Na setne urodziny Jana Pawła II - od 18 maja, od niedzieli najbliższej, 1 osoba na 10 metrów powierzchni kościoła. To ważne by podtrzymać silnego ducha w Polakach.
Deficyt budżetowy - ile wyniesie?
Trudno powiedzieć. Będzie znaczący, kilkuprocentowy. Czy bliżej 8 czy 5% trudno dziś przesądzić. Ratujemy gospodarkę, to najważniejsze. Żeby polskie społeczeństwo przeszło przez trudny czas, największy kryzys od 100 lat, który przeora światową gospodarkę. Polska gospodarka będzie jedną z najmocniejszych w Unii Europejskiej. Duże kraje ucierpią mocniej od nas. Polski wzrost gospodarczy da nam najwyższe odbicie w Unii. Nasz kierunek działań jest chwalony przez największe instytucje badające gospodarkę. To kryzys szalejącego morza wokół nas.
Pytanie do MEN, ile dzieci nie bierze udziału w lekcjach on-line?
Pandemia wymusiła kształcenie na odległość. Ta forma nauczania ma mankamenty, dostęp do szybkiego internetu, sprzętowe ograniczenia. Są uczniowie którzy niezbyt gorliwie realizują obowiązek szkolny.
Wakacje? Będą podróże zagraniczne?
Granice są w reżimie do 12 czerwca.
Zasiłek opiekuńczy do 24 maja i dalej?
Będzie wypłacany nadal, po 24 maja, po 1 czerwca. Dajemy wolność podjęcia decyzji czy poślą dzieci do szkół na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.
Na jakiej podstawie są luzowane obostrzeń?
Szumowski: Zapadalność w kraju, liczba chorych w szpitalach, liczba wolnych respiratorów, wskaźnik R - ile osób zaraża 1 osoba - jest tu tendencja spadkowa. Jaka jest transmisja pozioma, jak szybko wyłapujemy zakażonych. Parametry są na bezpiecznym poziomie dlatego nowy etap.
Jak długo będą szpitale jednoimienne?
System pozwolił by chory na covid został zaopiekowany. Widzieliśmy we Włoszech stosy trumien, chorych pod respiratorem na korytarzu. Będziemy modyfikowali ten system. Zamkniemy podwójne takie szpitale w regionie, bez większego obłożenia.
Spotkania w rodzinie?
Trzeba zachować zdrowy rozsądek. Osoby bez objawów, nie są narażone na powikłania, konsekwencje zakażenia to można się spotykać. Przy zdrowym rozsądku najlepiej być w miejscu z dobrą wymianą powietrza.
Negocjacja nowego budżetu unijnego. Jak wygląda?
Nowa polityka klimatyczna? Rozmowy trwają. Premier wysłał apel do 26 przywódców UE i przewodniczącej unii by zwiększyć wydatki na wspólną politykę rolną. By wesprzeć rodzimą produkcję żywności. Polska jest jednym z największych eksporterów żywności. Musimy walczyć z rajami podatkowymi. To niedopuszczalne, trzeba to znosić. Walka z przestępstwami VAT-owskimi w całej UE. Nowe źródła własne - podatek od wielkich korporacji, to będzie ważny zastrzyk finansowy do odbudowy UE. Negocjacje przed nami.
Czy były testy w innych kopalniach, gdzie były pojedyncze przypadki.
Tak.
Zmiana kandydatki na prezydenta z PO?
Morawiecki - planowaliśmy w terminie konstytucyjnym wybory. Uniemożliwiła to obstrukcja Senatu. Zrobiliśmy wszystko by wybory były bezpieczne, korespondencyjne. My mamy swego wspaniałego kandydata Andrzeja Dudę. To jego telefon do Chin był punktem zwrotnym w pozyskaniu sprzętu ochronnego. Przyjęliśmy ustawę o wyborach w Sejmie, jestem ciekaw czy Senat weźmie ją do zamrażarki. Widzę niskie poparcie dla kandydatki PO. To nie są sprawy dla naszego obozu politycznego. Mam nadzieję na czerwcowy termin wyborów.
Jak pandemia wróci, to gdzie będą obostrzenia?
Mamy różne scenariusze. Sytuacja się na dziś uspokaja.
Z perspektywy 2 miesięcy z koronawirusem czy minister nie żałuje, że nie zastosowano modelu szwedzkiego?
Darwinistycznego? Zdrowi maszerują, chorzy odpadają. Taki model według ministra Szumowskiego jest nie do przyjęcia. Chcemy pomagać w wyzdrowieniu. Morawiecki: Najbogatsze państwa zastosowały selekcję. Ten model nie przyszedł nam do głowy. Staramy się ratować każde ludzkie życie.
Wesela?
Szumowski: dopiero zaczynamy uruchamiać sektor gastronomiczny. Pozwólmy mu ruszyć zanim powiem że można organizować duże wydarzenia w lokalach. W reżimie dystansowania się to niemożliwe.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Ludzie:
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów