Jest porozumienie w PGG. Na razie na miesiąc
Związki i PGG dogadały się. Dziś podpisano porozumienie, które będzie obowiązywało miesiąc. Strony uzgodniły, że w tym czasie wymiar czasu pracy wszystkich zatrudnionych w PGG obniżony zostaje o 20 procent.
Obniżenie wymiaru czasu pracy polega na wprowadzeniu w maju 4 dodatkowych dni wolnych: 14, 15, 22 i 29 maja. Z tym wiąże się ograniczenie miesięcznego wynagrodzenia o 20 proc. Strony uzgodniły też, że dodatkowy dzień wolny nie będzie opłacany, a osobom pracującym w tym dniu przy zabezpieczeniu ruchu kopalni w zamian zostanie udzielony bezpłatny dzień wolny w innym dniu tygodnia.
Zarząd PGG zadeklarował, że do 10 czerwca przekaże organizacjom związkowym plan funkcjonowania spółki do końca 2020 r. Ustalono też, że strony przystąpią do rozmów na temat dalszego funkcjonowania PGG S.A.
- Porozumienie ze związkami zawodowymi pozwoli zrealizować pełny trzypunktowy pakiet działań osłonowych proponowany przez zarząd w połowie kwietnia. Osiągnięta zgoda daje nam możliwość skorzystania w maju ze wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej – skomentował po podpisaniu porozumienia Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. Potrzebę obniżenia wymiaru czasu pracy w PGG S.A. uzasadniono w dokumencie spadkiem obrotów gospodarczych, który wystąpił w spółce w następstwie epidemii COVID-19.
Co na to związki? – Podpisaliśmy to porozumienie, kierując się przede wszystkim odpowiedzialnością za miejsca pracy 42 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej i los ich rodzin – podkreślił po zawarciu porozumienia Bogusław Hutek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PGG, a zarazem szef górniczej „S”. Zaznaczył, że czas obowiązywania porozumienia określono na razie na miesiąc, ponieważ strona społeczna chce, aby zarząd PGG do 10 czerwca przedstawił plan funkcjonowania spółki. – Zarząd zapowiedział, że przedstawi taki plan na okres do końca roku 2020 roku, ale też nikt nie oczekuje planu na kolejne lata, bo w obecnej sytuacji jest to po prostu nierealne – powiedział Bogusław Hutek.
(acz)