środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dlaczego Żory są tak związane z ogniem? O co chodzi w Święcie Ogniowym? ZOBACZ WIDEO

07.05.2020 09:39 | 0 komentarzy | ska

Historia Żor nierozerwalnie związana jest z ogniem. Pożary wielokrotnie niszczyły miasto, a na pamiątkę najtragiczniejszego z nich, który wybuchł 11 maja 1702 roku obchodzone jest Żorach unikatowe Święto Ogniowe. Namacalnym symbolem „ognistej” historii Żor jest natomiast działające w naszym mieście Muzeum Ognia. Zapraszamy do obejrzenia nowego filmu promującego ten obiekt.

Dlaczego Żory są tak związane z ogniem? O co chodzi w Święcie Ogniowym? ZOBACZ WIDEO
fot. arch. UM Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego Żory są tak związane z ogniem? O co chodzi w Święcie Ogniowym? ZOBACZ WIDEO

Przypomnijmy, że w tym roku już po raz 318. w Żorachodbędzie się unikatowe Święto Ogniowe. Niestety, w związku z ograniczeniami nałożonymi w walce z epidemią koronawirusa, tegoroczne obchody nie będą tak uroczyste, jak do tej pory. Nie będzie procesji z pochodniami. 

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu co roku, właśnie 11 maja, uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. Zazwyczaj biorą w niej udział setki mieszkańców Żor oraz gości z innych miast. W związku z obecną sytuacją tym razem nie będzie to jednak możliwe.

Tegoroczne, wyjątkowo skromne obchody Święta Ogniowego, rozpocznie msza święta w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19:30. Liczba osób, które będą mogły wziąć udział w mszy będzie zależała od obowiązujących w tym dniu przepisów. Prezydent Waldemar Socha zaapelował, aby mieszkańcy w tym roku pozostali w domach. Jednocześnie poprosił o wystawienie w oknach mieszkań na starówce świeczek, na znak upamiętnienia tradycji.