Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Nadzieja dla pacjentów. Wicestarosta Kurpis przekonał poradnie do współpracy

06.05.2020 07:00 | 6 komentarzy | ma.w

Zastępca włodarza powiatu Marek Kurpis prowadził ostatnio intensywne rozmowy z szefami ośrodków POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). Dotyczyły dostępu do tzw. specjalistyki, której brakuje w Raciborzu odkąd szpital stał się zakaźnym. Kurpis podał na zdalnej sesji rady powiatu, gdzie można spodziewać się zwiększonej liczby świadczeń i lekarzy.

Nadzieja dla pacjentów. Wicestarosta Kurpis przekonał poradnie do współpracy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wicestarosta zaznaczył, że uruchomienie poradni przy Gamowskiej jest aktualnie niemożliwe, bo działa tam jednoimienny szpital zakaźny, gdzie obowiązuje określony reżim sanitarny i kadra medyczna nie może pracować poza tą placówką.

Widoki na poszerzenie świadczeń specjalistycznych pojawiły się w Centrum Zdrowia przy ul. Ocickiej w Raciborzu, gdzie rozpoczęto starania o zwiększenie kontraktu z NFZ i pozyskanie nowych specjalistów z zakresu neurologii, otolaryngologii, ginekologii i medycyny pracy.

Najbardziej zaawansowane są rozmowy z byłym samorządowcem, chirurgiem Stanisławem Płonką, który prowadzi Lecznicę św. Łazarza przy ul. Chodkiewicza w Raciborzu. Tam chirurdzy są gotowi, w oparciu o zwiększony kontrakt z NFZ, przyjmować więcej pacjentów. Potrzebują jednak do tego także nowo zatrudnionych specjalistów.

Trzecią placówką z którą Powiat jest bliski porozumienia jest NZOZ Eskulap przy ul. Kolejowej w Raciborzu. Tutaj można poszerzyć liczbę pacjentów poradni dermatologicznej (również przy założeniu, że NFZ zapłaci więcej i będą specjaliści do pracy).

Wicestarosta podał także informację o staraniach odtworzenia w mieście poradni diabetologicznej oraz jego zdaniem szczególnie ważnej poradni onkologicznej. – Wojewoda śląski zapowiedział wsparcie raciborskiej służby zdrowia kilkoma specjalistami, których wyśle tu do pracy – zapowiedział Marek Kurpis.

Zastępca Grzegorza Swobody oznajmił radnym, że mowa jest o zabezpieczeniu najważniejszych, pilnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu. – Na pewno nie jesteśmy w stanie przywrócić dotychczasowego wymiaru pracy poradni, pracujących po 6 – 8 godzin dziennie – zastrzegł wicestarosta.

(ma.w)


Czy to nam posłuży?

Do redakcji dotarły obawy zatrudnionych w szpitalu, że takie rozwiązanie – poszerzanie kontraktów okolicznych NZOZ-ów, które przejmą część specjalistyki, jest niebezpieczne dla przyszłości poradni na Gamowskiej. – Wtedy przejęte kontrakty nie wrócą już do szpitala – przestrzega nasza rozmówczyni. Dyrekcja lecznicy nie widzi takich zagrożeń. Remontuje toalety przy poradniach, zakłada w gabinetach klimatyzację. – Wykorzystujemy okazję, przygotowujemy się na rzeczywistość po opanowaniu epidemii – mówił nam dyrektor Ryszard Rudnik.



Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego