Susza. Wójt Nędzy apeluje o racjonalne używanie wody
- Ocieplanie się klimatu, przejawiające się brakiem opadów śniegu zimą oraz bezdeszczowym początkiem wiosny spowodowało, że narasta zjawisko suszy. Na terenie powiatu raciborskiego zaobserwować można niski poziom wód w rzekach. Zjawisku towarzyszy zagrożenie pożarowe obszarów leśnych. Zachodzi zatem konieczność podjęcia działań mających na celu oszczędzanie wody pitnej - pisze do mieszkańców wójt Nędzy Anna Iskała.
Wójt zwróciła się do mieszkańców z prośbą korzystających z sieci wodociągowej, aby szczególnie w miesiącach od maja do sierpnia racjonalnie używali wodę. - Prosimy o wykorzystywanie wody z sieci wodociągowej wyłącznie do celów bytowych i powstrzymanie się od: podlewania i zraszania ogródków trawników, sadów, ogrodów; podlewania upraw rolnych, działkowych i sadowniczych; podlewania folii i szklarni ogrodowych; napełniania przydomowych basenów, oczek wodnych i stawów; mycia samochodów - apeluje Anna Iskała.
Wójt podaje, że ograniczenie zużycia wody pitnej do tych celów zapewni utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie odbiorcom. Wskazuje również, że oszczędzanie wody jest niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w hydrantach na potrzeby ochrony przeciwpożarowej.
- Mając na uwadze dobro nas wszystkich, zwracamy się z prośbą o oszczędne gospodarowanie wodą i powstrzymanie się od jej zbędnego zużywania - namawia wójt Iskała.
Ludzie:
Anna Iskała
Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.
Komentarze
3 komentarze
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Zbiorniki wody podziemnej i jej rezerwuary znajdują się w pokładach żwiru. Kiedy żwirownia zostanie wykopana (a jest to dziura na 1km średnicy w naszej gminie) wody dla nas może zabraknąć. Każdy wie kto dał zgodę na wykopywanie żwiru i piasku na terenie gminy. Obecnie wody gruntowe obniżyły się o 3 do 4 m. Na pewno nie obniżyły się przez zapełnianie basenów przydomowych. Tylko przez planowane i z przemyśleniem eksploatowane złoża na terenie naszej gminy. Pieniędzy ze żwirowni nie ma. A to co gmina otrzymała na pewno nie zostało wykorzystane na zbiorniki retencyjne czy w ogóle na system retencyjny. Przykro, że odpowiedzialność spycha się na prostych ludzi i na podatnika.
a prezes raciborskich wodociągów rozsyła instrukcje po domach jak napełniać przydomowe baseny a nawet oferuje taka usługę.co ten gość pije?