Kiedy samorządy powiatu raciborskiego otworzą przedszkola?
Od 6 maja przedszkola mogą ponownie zostać otwarte, ale tak się nie stanie w wielu miastach województwa śląskiego. Sprawdziliśmy, jakie decyzje podjęto w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego.
Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 6 maja nastąpi otwarcie przedszkoli, a decyzję podejmą organy założycielskie. Otwarcie placówek wiąże się jednak z dostosowaniem ich do reżimu sanitarnego. Z wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wynika m.in., że grupy przedszkolne powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Jeśli to możliwe, liczebność grup powinna być mniejsza, niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN. Dyrektorzy powinni zadbać o to, aby ograniczyć w placówkach przebywanie osób z zewnątrz, natomiast przy wejściach do budynków mają znaleźć się płynny do dezynfekcji rąk, z których mają korzystać dorośli. W placówce musi być również wyznaczona przestrzeń do izolacji dzieci z objawami chorobowymi. Jakie decyzje podjęto w gminach?
Kuźnia Raciborska zapowiedziała uruchomienie przedszkoli wraz z 6 maja, jednak nie dla wszystkich dzieci. Zgodnie z wytycznymi GIS, placówki zostaną najpierw otwarte dla dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu oraz dla dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wyjaśnia, że na podstawie zgłoszeń ze strony rodziców, została sporządzona lista dzieci, które od najbliższej środy będą uczęszczały do placówek. - Pozostałe dzieci nadal pozostają pod opieką rodziców – wskazuje zastępczyni burmistrza Pawła Machy. Najpewniej placówki w pełni zostaną uruchomione do 25 maja.
W gminie Nędza przedszkola zostaną otwarte 25 maja. Wójt Anna Iskała mówi, że postanowienie to podyktowane jest z jednej strony decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wskazało zamknięcie placówek oświatowych do 24 maja, a z drugiej strony rozpoznaniem wśród rodziców, którzy wyrazili taką wolę. Anna Iskała zwraca również uwagę na położenie Górek Śląskich, bo te graniczną z powiatem rybnickim, a to właśnie Rybnik jest aktualnie największym ogniskiem zakażeń SARS-CoV-2 w województwie śląskim i jedno z większych w Polsce, ze względu na sytuację epidemiologiczną w KWK ROW Ruch Jankowice. - Decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem - wyjaśnia pani wójt. Placówki do czasu otwarcia mają zostać przystosowane do reżimu sanitarnego.
W Pietrowicach Wielkich ostateczna decyzja w sprawie uruchomienia przedszkoli jeszcze nie zapadła. Ta, jak przekazał nam sekretarz Gabriel Kuczera, ma zostać podjęta we wtorek 5 maja na spotkaniu władz gminy z dyrektorami placówek.
W Krzanowicach nie znają jeszcze dokładnej daty, kiedy przedszkola zostaną uruchomione, ale tak jak w przypadku Nędzy prawdopodobnym terminem jest 25 maja. Sekretarz Joanna Tkocz wskazuje, że decyzja ta podyktowana jest wytycznymi GIS, czyli dostosowaniem placówek do reżimu sanitarnego, ale i wolą rodziców, którzy nie wskazują na pilną potrzebę uruchomienia przedszkoli.
Sekretarz Kornowaca Radosław Łuszcz mówi nam natomiast, że w gminie nie zapadła jeszcze decyzja, kiedy przedszkola zostaną uruchomione. - Decyzja zostanie podjęta 7 maja na spotkaniu wójta z dyrektorami placówek - wyjaśnia.
Podobna sytuacja jak w Kornowacu jest w Krzyżanowicach. Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach Daria Wieczorek przekazała nam, że decyzja w tej sprawie nie została podjęta, ale ma zapaść jeszcze dzisiaj.
A jak będzie w Rudniku? Sekretarz Joanna Kosel mówi, że w gminie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, kiedy przedszkola zostaną uruchomione. - Na pewno nie będzie to 6 maja - zapowiada. W rozmowie z Nowinami J. Kosel przyznaje, że odbyło się już spotkanie z dyrektorami placówek, którzy mają m.in. rozpoznać, ile rodziców chce wysłać swoją pociechę do przedszkola. Na stronie internetowej urzędu pojawiła się natomiast informacja mówiąca o tym, że uruchomienie przedszkoli wiąże się z dostosowaniem ich do reżimu sanitarnego. - Szczegółowe wytyczne GIS są niewspółmierne do realnych możliwości naszych przedszkoli, w kwestii zarówno architektonicznej, jak i specyfiki pracy personelu pomocniczego i grona pedagogicznego tych placówek. W związku z powyższym, w aspekcie wzrastającej liczby zachorowań w województwie śląskim, wspólnie z dyrektorami przedszkoli podjęliśmy decyzję o dalszym zawieszeniu stacjonarnego funkcjonowania przedszkoli - czytamy w komunikacie. Dalej wskazano, że na decyzji „zaważyło również znikome zainteresowanie rodziców dzieci przedszkolnych”. - W przypadku zmiany sytuacji pracujących rodziców, których sytuacja zawodowa i rodzinna zmusi do szukania opieki dla dziecka w przedszkolu, prosimy o kontakt z dyrektorem przedszkola lub Urzędem Gminy w Rudniku - dodają urzędnicy. Samorząd zapewnia, że jako organ prowadzący wraz z dyrektorami „na bieżąco monitoruje sytuację, aby w momencie pojawienia się akceptowalnych wytycznych GIS, podjąć kroki w kierunku otwarcia placówek przedszkolnych”. Kolejne informacje w tej sprawie urząd gminy ma przedstawić do 15 maja.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Ludzie:
Anna Iskała
Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.
Daria Wieczorek
Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Krzyżanowicach
Gabriel Kuczera
Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie
Joanna Kosel
Sekretarz Gminy Rudnik
Joanna Tkocz
Sekretarz Gminy Krzanowice
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Radosław Łuszcz
Sekretarz Gminy Kornowac
Sylwia Brzezicka-Tesarczyk
Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej
Komentarze
2 komentarze
w Raciborzu otworzą przedszkola i żłobki ,ale Prezydent w Ratuszu przyjęć stron nie robi nadal, bo wirusa się boi, mimo swoich zapewnień, ze gmina nie jest szczególnie zagrożona pandemią. gdzie tu sens i logika.
jak trzeba przedszkola w dwa dni otworzyć to jest słuszny protest samorządów bo to trudno zrobić, a jak ktoś wpadł na pomysł żeby w dwa dni duży szpital w mieście R przekształcić to żaden samorząd nie protestował, bo po co? cieszyli się ,ze to nie u nich?