Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Muszą zmniejszyć liczbę łóżek w szpitalu

03.05.2020 07:00 | 12 komentarzy | juk

Szpital w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach planuje likwidację 38 łóżek. Ich redukcja ma objąć łącznie 6 oddziałów.

Muszą zmniejszyć liczbę łóżek w szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. RYDUŁTOWY Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. – podobnie jak szpitale w całym kraju – musiał bardzo dokładnie przeliczyć swój personel. Wszystko przez normy ministerstwa zdrowia określające liczbę pielęgniarek, przypadających na jedno szpitalne łóżko. W efekcie dyrektor Kowalik wystąpił do zarządu powiatu wodzisławskiego z wnioskiem o zmniejszenie liczby łóżek w lecznicy. Był on rozpatrywany na jednym z ostatnich posiedzeń zarządu.

Zniknie 38 łóżek

Co propozycja dyrektora Kowalika zakłada? Pierwsza redukcja dotyczy szpitala w Rydułtowach. Tam na oddziale chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym, zamiast 67 łóżek ma ich zostać 51 (o 16 mniej). Z kolei na oddziale pediatrycznym zamiast 49 łóżek będą 43 (o 6 mniej). Zmniejszenie liczby łóżek nie ominie również szpitala w Wodzisławiu Śl. Na oddziale chirurgii ogólnej ma nastąpić redukcja z 50 łóżek do 47 (o 3 mniej), na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej – z 33 do 27 (o 6 mniej), na oddziale ginekologiczno-położniczym – z 50 do 44 (o 6 mniej), a na oddziale neonatologicznym, zamiast 19 łóżek ma zostać 18 (o 1 mniej). Łącznie z lecznicy ma zniknąć 38 łóżek.

Było mniej, jest więcej

Członek zarządu Krystyna Kuczera w trakcie spotkania informowała, że wniosek o ograniczenie liczby łózek był już złożony przez poprzednich włodarzy lecznicy. Wówczas zakładano likwidację nie 38 łóżek, a 35. Jak tłumaczyła Kuczera, w momencie objęcia funkcji dyrektora przez Krzysztofa Kowalika przystąpił on do ponownej analizy przepisów ministerstwa zdrowia. – W wyniku tej analizy obecna dyrekcja PPZOZ-u doszła do wniosku, że wykorzystanie łóżek na poszczególnych oddziałach, jak i przepisy rozporządzenia w sprawie obsady łóżek w pielęgniarki, powodują konieczność ograniczenia liczby łóżek na wskazanych oddziałach – wyjaśniała.

Skąd jednak wzrost liczby planowanych do likwidacji łóżek? Jak tłumaczy dyrektor Kowalik, nie wie, na jakiej podstawie były przeprowadzone analizy poprzedniej dyrekcji, dlatego trudno mu do tego pytania się odnieść. – Wykonaliśmy kompletną analizę obowiązujących przepisów. Przy redukcji łóżek braliśmy pod uwagę nie tylko wytyczne związane z obłożeniem pielęgniarek, ale również faktyczne wykorzystanie ich przez pacjentów – tłumaczy. – Otrzymaliśmy akceptację NFZ, co jest równoznaczne, z tym że oferta przez nas świadczona nie jest zagrożona – dodaje. Dyrektor Kowalik podkreśla, że były podejmowane działania (i nadal są), żeby zatrudnić więcej pielęgniarek w lecznicy. – Nie udało się nam pozyskać brakującej kadry – mówi.

To radni podejmą decyzję

Czy likwidacja łóżek dojdzie do skutku? – Zmian w statucie dokonuje rada powiatu, nie zarząd – podkreśla Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. – Czy rada powiatu wyrazi na zmiany zgodę, okaże się po sesji, na której ten projekt uchwały będzie procedowany – zapowiada.


W czwartek (30.04) radni, choć nie jednogłośnie, to przychylili się do prośby dyrektora Kowalika i przegłosowali zmiany liczby łóżek w wodzisławskim PPZOZ-ie.

(juk)