#kupujeratuje: Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia
Realizując mikroprojekt transgraniczny, wspierasz lokalnych przedsiębiorców.
Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry w Raciborzu, Zarządzający Funduszem Mikroprojektów po polskiej stronie Euroregionu Silesia zaprasza jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i przedszkola, domy kultury, stowarzyszenia i fundacje z obszaru Euroregionu Silesia do składania wniosków o dofinansowanie do Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska. Poprzez realizację mikroprojektów transgranicznych wspierasz lokalnych przedsiębiorców!
więcej…
Podobnie jak w poprzednich okresach programowania, elementem programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska jest Fundusz Mikroprojektów, który wprowadzono już w przedakcesyjnych czesko-polskich programach PHARE CBC (w okresie 1999-2003 pod nazwą Wspólny Fundusz Małych Projektów) i pomyślnie realizowano w ramach Inicjatywy INTERREG IIIA 2004-2006 oraz w programie 2007-2013. Tak jak dotychczas, Fundusz Mikroprojektów zarządzany jest przez euroregiony (w tym Euroregion Silesia), które jako tzw. Zarządzający Funduszem Mikroprojektów wykonują wszystkie zadania związane z realizacją tej części programu.
PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE FUNDUSZU MIKROPROJEKTÓW
Osie priorytetowe Funduszu Mikroprojektów
Zakres tematyczny Funduszu Mikroprojektów musi opierać się na osiach priorytetowych wybranych dla Programu. W Euroregionie Silesia przedstawia się następująco:
Numer osi priorytetowej |
Nazwa osi priorytetowej |
2 |
Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia |
3 |
Edukacja i kwalifikacje |
4 |
Współpraca instytucji i społeczności |
Obszar wsparcia funduszu / terytorium działania Euroregionu Silesia
- po stronie czeskiej: obszar NUTS III kraj Moravskoslezský – obszar powiatów Opava, Ostrava, Nový Jičín
- po stronie polskiej:
- część obszaru NUTS III podregion Opolski – województwo Opolskie – powiat głubczycki
- część obszaru NUTS III podregion Rybnicki – województwo Śląskie – powiat raciborski, rybnicki, wodzisławski – część (Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana), miasto (powiat grodzki) Rybnik i Żory
Partner Wiodący / Wnioskodawca / Partner Projektu musi być instytucją nieposiadającą charakteru przemysłowego lub handlowego oraz mieć osobowość prawną i siedzibę na terytorium określonym dla właściwego Zarządzającego FM. Wyjątek stanowią jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, które są jednostkami instytucji mających siedzibę na terenie obszaru wsparcia lub poza obszarem działania danego Zarządzającego FM, ale na terenie danego Zarządzającego FM prowadzą działalność.
Ze względu na zasadę współpracy w ramach projektów transgranicznych każdy mikroprojekt musi być realizowany przez minimum 2 Wnioskodawców "Partnerów" w tym: 1 Wnioskodawca z Polski i 1 Wnioskodawca/Partner projektu z Czech. Wnioskodawcy muszą być z obszaru wsparcia danego FM (jak wyżej) oraz być instytucją kwalifikowalną w ramach programu.
Typy mikroprojektów
- typ A: wspólny (= z partnerem wiodącym) – o dotacje wnioskuje partner wiodący w imieniu obu/wszystkich partnerów
- typ B: partnerski – o dotację wnioskuje każdy z parterów samodzielnie
- typ C: samodzielny – o dotację wnioskuje tylko jeden z partnerów.
Graniczne progi wysokości dofinansowania mikroprojektów
- 20 000 EUR (oś priorytetowa 3 i 4) oraz 30 000 EUR (oś priorytetowa 2);
- w przypadku mikroprojektów z zasadą partnera wiodącego - maksymalna wartość dofinansowania wynosi dwukrotność, tj. 40 000 EUR, względnie 60 000 EUR.
Finansowanie mikroprojektów
Po stronie polskiej:
- maks. 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
- 5% z budżetu państwa Rzeczpospolitej Polskiej;
- 10% z własnych środków wnioskodawcy.
Po czeskiej stronie:
- maks. 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
- 15% z własnych środków wnioskodawcy.
Aplikacja / Portal MS2014+
Aplikacja MS2014+ to portal służący do składania wniosków o dofinansowanie w ramach Programu INTERREG V-A RCz-PL w tym w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Aplikacja MS2014+ znajduje się pod adresem https://mseu.mssf.cz/
Terminy naboru wniosków o dofinansowanie:
10. nabór wniosków:
- Termin składania wniosków na 10. Posiedzenie EKS: do 07.09.2020
- Termin 10. posiedzenia EKS: 10.12.2020
Terminy kolejnych naborów i posiedzeń Euroregionalnego Komitetu Sterującego będą podane z końcem czerwca br. na stronie www.euroregion-silesia.pl (dział „Fundusze Mikroprojektów – lata 2014-2020” w zakładce „Terminy naborów”).
Wytyczne dla Wnioskodawcy, jak i załączniki są zamieszczone są na stronach internetowych Euroregionu Silesia: www.euroregion-silesia.pl oraz www.euroregion-silesia.cz (dział „Nabór - Dokumentacja Funduszu do pobrania” na stronie głównej „Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia 2014-2020 INTERREG V-A”).
Wszyscy zainteresowani Wnioskodawcy mogą konsultować swoje wnioski projektowe w Sekretariacie polskiej części Euroregionu Silesia tj. w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry w Raciborzu, ul. Batorego 7 (II piętro). Zapisy na konsultacje należy uzgadniać z pracownikami sekretariatu telefonicznie 32 415-64-94 lub e-mailem info@euroregion-silesia.pl.
Zapraszamy do naszych Sekretariatów:
Zapraszamy do składania wniosków projektowych!
Realizując mikroprojekt transgraniczny, wspierasz lokalnych przedsiębiorców!
Bezpłatna prezentacja firmy jest publikowana w ramach akcji społecznej Wydawnictwa Nowiny pn. „Kupuję – ratuję. Wspólnie ratujmy lokalne firmy i nasze miejsca pracy”, której celem jest wzajemna pomoc mieszkańców i przedsiębiorców w trudnych czasach pandemii.
Przedsiębiorco: napisz do nas na kontakt@nowiny.pl lub za pośrednictwem Facebooka, aby zgłosić również swoją firmę do bezpłatnej akcji.
Czytelniku i konsumencie: właśnie teraz możesz pomóc - sprawdź oferty firm w Twoim regionie na stronie akcji na nowiny.pl/kupuje-ratuje, rób zakupy w naszych lokalnych firmach i podaj akcję dalej! Pamiętaj: Twoje udostępnienie ma znaczenie!
Najnowsze komentarze