Przemoc domowa w dobie koronawirusa
Potrzebujesz pomocy? Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Wodzisławiu Śl działa z zachowaniem standardu usług.
W dobie koronawirusa nie zapominajmy o osobach, które w zamknięciu muszą mierzyć się... z oprawcą. Przemoc domowa, bywająca jeszcze tematem tabu, jest, była i zdarzać się będzie. Obecnie sytuacja ofiar staje się być bardziej skomplikowana, ale z pomocą przychodzi Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy. Ośrodek zmienił zasady funkcjonowania z powodu wirusa, ale pomocy udziela nadal. Nie wszyscy jednak chcą skorzystać.
- Ośrodek działa z zachowaniem standardu usług. Ograniczenia dotyczą wyłącznie konsultacji udzielanych ambulatoryjnie oraz spotkań grupowych, w tym odbywających się w ramach programu korecyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc. Specjaliści Ośrodka udzielają wsparcia telefonicznie w systemie całodobowym przez siedem dni w tygodniu. Dotychczas (ostatnie dwa tygodnie) niewiele osób skorzystało z tej formy wsparcia. Myślę, że wynika to przede wszystkim ze specyfiki sposobu komunikacji- takiej nie wprost, która dla wielu osób może być trudna do przyjęcia, gdyż w znacznym stopniu ogranicza możliwość budowania relacji pomiędzy konsultantem a klientem. Jednak staramy się wszystkich zachęcać to tej formy komunikacji. Obecny czas wymaga od nas przeformułowania dotychczasowych schematów funkcjonowania w tym także porozumiewania się. Osoby doświadczające przemocy potrzebują świadomości, że nie są pozostawione same sobie, a Zespół Ośrodka deklaruje im swoje towarzyszenie i wsparcie. Jako społeczeństwo także przechodzimy trudny okres adaptacji do nowych warunków, borykamy się z lękiem, ograniczeniami i poczuciem niepewności dlatego służymy wszystkim swoją pomocą i wsparciem - mówi Celina Uherek-Biernat z Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Wodzisławiu Śl.
Jest możliwość odizolowania się od oprawcy
Ośrodek zapewnia schronienie wszystkim osobom, które zagrożone są przemocą, albo już jej doświadczyły.
- Ośrodek prowadzi miejsca całodobowego schronienia do osób, które ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia wynikające z użycia przemocy potrzebują się odizolować od sprawcy. PSOW zapewnia 14 takich miejsc. Na terenie województwa śląskiego funkcjonują jeszcze dwa tego typu ośrodku tj. w Chorzowie i Świętochłowicach, a generalnie sow-y są placówkami działającymi ponadlokalnie i przyjmują osoby bez względu na ich status materialny. Przyjęcie do Ośrodka nie wymaga skierowania z jakiejkolwiek instytucji. Podstawą jest potrzeba schronienia wynikająca z zagrożenie przemocą - dodaje Uherek-Biernat.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów