Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

NCBiR skasowało ebusa. Co to oznacza dla Rafako?

15.04.2020 18:30 | 3 komentarze | żet

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju unieważniło postępowanie, którego przedmiotem było opracowanie polskiego innowacyjnego autobusu zeroemisyjnego. Podobne przedsięwzięcie realizuje raciborskie Rafako.

NCBiR skasowało ebusa. Co to oznacza dla Rafako?
Tak wygląda ebus Rafako.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W uzasadnieniu decyzji NCBiR wskazano, że przebieg postępowania nie rokował, aby dostawa ebusów była możliwa do końca 2023 r. A właśnie w tej perspektywie czasowej - ze względu na potencjalne wsparcie zakupu ebusów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - miał być realizowany projekt. - Co więcej, zamawiający i współzamawiający* nie byli w stanie przewidzieć również epidemii koronawirusa COVID-19, która istotnie pod względem operacyjnym zaburzyła bieg procesu prowadzenia oraz znacznie opóźnia dalsze przygotowania w zamówieniu - wskazało NCBiR.

Tymczasem projekt zeroemisyjnego autobusu miejskiego rozwija również jedna ze spółek-córek raciborskiego Rafako. W związku z tym zwróciliśmy się do Jacka Balcera, rzecznika prasowego PBG S.A. (spółka posiada większościowy pakiet akcji Rafako), z prośbą o informację, czy decyzja NCBiR wpłynie na realizację przedsięwzięcia Rafako. Zapytaliśmy też, czy w rachubach Rafako projekt ebusa może jeszcze przynieść firmie zysk.

- Decyzja NCBiR nie była dla nas zaskoczeniem, w zasadzie spodziewaliśmy się jej od dłuższego czasu i nie będzie ona miała wpływu na realizację projektu. Nasze plany biznesowe w żadnym stopniu nie były oparte o potencjalne wsparcie z NCBiR, dlatego decyzja ta jest dla nas neutralna. Projekt  Ebus jest bardzo zaawansowany, autobus jest od dawna gotowy,  jeździ i przechodzi testy w kolejnych miastach, zyskując pochlebne opinie użytkowników. Zresztą mieszkańcy Raciborza jako pierwsi mogli się przekonać o jego zaletach, szczególnie w Raciborzu miło nam było słuchać pozytywnych opinii. A sam projekt, jak każdy projekt biznesowy, prowadzony jest po to, by przynieść spółce zysk - odpowiedział nam Jacek Balcer.


* Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz partnerzy przedsięwzięcia, m.in. po stronie samorządowej.