Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Posłanka Lenartowicz zajęła się problemami personelu szpitalnego

19.03.2020 16:14 | 12 komentarzy | ma.w

Polityczka Platformy Obywatelskiej w trybie interpelacji poselskiej zażądała od starosty Grzegorza Swobody i dyrektora Ryszarda Rudnika o "niezwłoczne informacje" w sprawie z problemów związanych z przekształceniem raciborskiego szpitala w zakaźny.

Posłanka Lenartowicz zajęła się problemami personelu szpitalnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Posłanka napisała do redakcji, że w nawiązaniu do publikacji portalu nowiny.pl i Nowin Raciborskich w sprawie problemów związanych z realizacją „odgórnej” dyspozycji przekształcenia raciborskiego szpitala w tzw. jednoimienny szpital zakaźny dedykowany walce z koronawirusem oraz obaw m.in. personelu medycznego w sprawie odpowiednich zabezpieczeń zwróciła się w trybie interwencji poselskiej o niezwłoczne informacje w tej sprawie zarówno do Starosty Powiatu jak i Dyrektora Szpitala.

Dla zapewnienia bowiem poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom ważne jest, by byli rzetelnie i na bieżąco informowani o decyzjach odpowiednich władz i stosownej odpowiedzialności za ich podjęcie i wynikające z nich konsekwencje.

Za naszym pośrednictwem pani poseł deklaruje przedstawić opinii publicznej odpowiedź na postawione staroście i dyrektorowi pytania.

Treść interpelacji posłanki Lenartowicz

Wszyscy mamy świadomość, że stan pandemii koronawirusa wymaga szczególnej uwagi i powagi ze strony władz, ale też współdziałania obywateli dla zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Sytuacja w naszym regionie jest tym bardziej newralgiczna z uwagi na włączenie jedynego w powiecie Szpitala im. dr. J. Rostka w Raciborzu od dnia 16 marca 2020 r. do Sieci Jednoimiennych Szpitali Zakaźnych.

Niepokój mieszkańców wiąże się z jednostronnym obciążeniem Powiatu jako organu prowadzącego szpital działaniami organizacyjnymi i logistycznymi bez odpowiedniego wsparcia ze strony państwa .

Obawy budzi to, że decyzje, które zapadły poza samorządem mogą być realizowane kosztem tego samorządu ze szkodą dla realizacji innych podstawowych potrzeb mieszkańców.

Kolejnym pakietem informacji, których brakuje w przestrzeni publicznej, a które warunkują poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i ich rodzin jest stan zabezpieczenia w środki ochrony osobistej pracowników służby zdrowia, tak by mogli zapewnić skuteczną opiekę chorym. Także dotyczy to zabezpieczenia w sprzęt ratujący życie i konieczne zmiany w infrastrukturze szpitala oraz przeniesienie usług medycznych do innych obiektów poza szpitalem.

Dla ważnego w tym czasie spokoju społecznego i współpracy obywateli konieczna jest przejrzysta i pełna informacja tak by mogli stać się pełnoprawnymi partnerami władz. Tym bardziej, że wszystkie te oczekiwane dane mają charakter informacji publicznej.

Korzystając zatem z poselskich uprawnień na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora art. 16 pkt. 1, art. 19, art. 20 pkt. 1 i 2 z dnia 9 maja 1996 r. (Dz. U. 1996 Nr 73 poz. 350 z późniejszymi zmianami), zwracam się do Pana Starosty i do Pana Dyrektora o udostępnienie informacji w sprawie trybu i kosztów przekształcenia Szpitala im. dr. J. Rostka w Raciborzu w Jednoimienny Szpital Zakaźny.

Proszę zatem o odpowiedź bez zbędnej zwłoki na następujące pytania:

  • 1. Kto personalnie podjął decyzję o przekształceniu raciborskiego szpitala w Jednoimienny Szpital Zakaźny i czy odbyło się to ustnie czy w postaci pisemnej decyzji skierowanej do organu założycielskiego szpitala?
  • 2. Czy decyzja ta zawierała jakiekolwiek zapewnienia dotyczące pokrycia kosztów finansowych i organizacyjnych przekształcenia oraz udzielenia wsparcia rzeczowego czy personalnego dedykowanego tej operacji?
  • 3. Czy i w jakiej wysokości środki publiczne, w tym z budżetu państwa i NFZ, na przekształcenie i dostosowanie szpitala do nowych zadań i obowiązków zostały dotychczas przekazane tj. od momentu podjęcia decyzji do dnia uruchomienia szpitala jako Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego czyli do dnia 16 marca 2020 r. ? Proszę o informację na czyje konto ( szpitala, powiatu?) wpłynęły.
  • 4. Czy, ile i jakiego asortymentu środki rzeczowe zostały przekazane szpitalowi?
  • 5. Czy i jaka pomoc ze strony służb: Wojska Polskiego, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej została udzielona szpitalowi w trakcie jego przekształcania w szpital jednoimienny oraz w chwili obecnej?
  • 6.Czy i jaka pomoc została udzielona Powiatowi na adaptacje i organizację świadczeń zdrowotnych przeniesionych z przekształconego szpitala?
  • 7. Jaki jest obecnie stan zabezpieczenia personelu szpitala w sprzęt i środki ochrony osobistej i czy spełniają one wymagania do kontaktu z zarażonymi wirusem? Czy jest to stan odpowiedni dla przewidywanego obłożenia szpitala? Jakie jest źródło zakupu i finansowania tego sprzętu?
  • 8. Jaki jest obecnie stan personelu dedykowanego temu przekształconemu szpitalowi? Ilu jest lekarzy ? Jakich specjalizacji? A także ile jest w chwili obecnej pielęgniarek i personelu pomocniczego? Czy jest to stan odpowiedni dla przewidywanego obłożenia szpitala?
  • 9. Jaki jest stan wyposażenia w sprzęt specjalistyczny, a w szczególności w respiratory? Czy personel został przeszkolony do jego bezpiecznego używania?

W razie niemożności przekazania informacji drogą korespondencyjną, proszę o informacje o miejscu i terminie fizycznego udostępnienia stosownych dokumentów.

Podstawa prawna: Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora art. 20 pkt. 1, pkt. 2, pkt. 3, pkt. 4 z dnia 9 maja 1996 r. (Dz. U. 1996 Nr 73 poz. 350 z późniejszymi zmianami).

Czytaj także

https://www.nowiny.pl/162481-pielegniarki-z-gamowskiej-nikt-nie-przyszedl-nam-pomoc.html

https://www.nowiny.pl/162329-glos-szpitalnego-personelu-z-robota-zostalysmy-same.html

https://www.nowiny.pl/zdrowie/162233-personel-szpitala-stres-i-strach-przed-niewiadomym-zapanowal-miedzy-nami.html