Wodzisławianki szyją maseczki ochronne dla pracowników szpitali
Szpitale alarmują, oni nie są obojętni. W całej Polsce powstają grupy, które szyją maseczki ochronne dla pracowników placówek medycznych, które takie braki do nich zgłaszają. Również mieszkańcy Wodzisławia Śl. włączyli się do akcji.
Od kilku dni lekarze alarmują: kończą nam się materiały ochronne: maseczki, rękawiczki, kombinezony. Na odzew nie musieli długo czekać. Polacy ruszyli z pomocą. Także mieszkańcy Wodzisławia Śl., a konkretnie trzy panie: Zofia Bornikowska, Kasia Błędowska i Agnieszka Starosta. Kobiety dzięki swoim umiejętnościom chcą pomóc tym, którzy potrzebują właśnie masek ochronnych.
Wodzisławianki apelują do wszystkich, którzy posiadają materiały z czystej bawełny, by kontaktowali się z nimi przez media społecznościowe w wiadomości prywatnej. - Zbieram od krawcowych uszyte maseczki, które są pięknie wyprasowane, zapakowane w woreczki i w kartonowe pudełka. Tak zapakowane zawożę je w miejsca najbardziej potrzebujące. W najbliższym czasie jadę na SOR do Rybnika, ponieważ tam są braki - tłumaczy Zofia Bornikowska. Zachęca także osoby które potrafią szyć, by włączyły się w inicjatywę.
Czy maseczki chronią przed koronawirusem?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek, a także zgłoszenie się do lekarza osobom, które mają gorączkę, trudności z oddychaniem, kichają i kaszlą. Zdrowe osoby nie potrzebują maseczek ochronnych, o ile nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, co osoby z podejrzeniem infekcji wirusowej.
Jak należy nosić maseczki?
Samo zakładanie maseczki powinno odbywać się w określonych warunkach. Najpierw należy zdezynfekować ręce. Maska powinna być tak założona, żeby zakrywała usta, nos i podbródek. Nie powinno być też luk między twarzą a maską. Nie powinno się też dotykać maski podczas jej używania i wymienić, gdy tylko stanie się wilgotna. Masek jednorazowych nie używamy ponownie. Skuteczna ochrona przed koronawirusem (i innymi infekcjami) polega w dużej mierze na zachowaniu odpowiedniej higieny - częstym myciu rąk przy użyciu ciepłej wody i mydła, unikaniu zatłoczonych pomieszczeń, szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań i korzystanie ze środków dezynfekujących.
fot. Katarzyna Błędowska
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Komentarze
9 komentarzy
Inicjatywa może i zacna ale jak to się ma do przepisów wymaganych prawem przy takiej produkcji? Pewnie słabo. Akcja pokazuje też jak słabe jest państwo na wypadek prawdziwej katastrofy w skali kraju. Obecna sytuacja to zaledwie drobny incydent.
https://www.tvp.info/47145758/kod-protestowal-mimo-epidemii
Dla nich Bornikowsla szyje maseczki
Czym się Kieca zachwyca ,że dla kodowców maseczki szyją? Bo na nic innego się nie nadają,a napewno nie do szpitala ha ha ha
Na fejsbuku Kieca już reklamuje i zachwyca się tą od kulania się po ziemi. Znajomi królika.
To jak to jest krawcowe mają szyć maski za darmo a dybiec skasował 118 tyś zł od kiecy z kasy miasta za nic , niech teraz odda krawcowym pieniążki . kalinowska skasowała z kasy miasta 30 tyś premii a wy szyjcie za darmo masakra
https://gmwodzislawsl.peup.pl/pobierz.seam?zbior=1&plikId=686580&zalId=648932
Czy Nowiny Wodzislawskie muszą zajmować sie tymi paniami. Te ich maseczki to sobie mogą rozdać na manifestacjach na ktore chodzą, s nie do szpitala. Czy redaktor nie mysli? Nalezy sie zastanowić co pisać. Jakoś o pacjencie z Wodzislawia nikt nie pisze. Tylko kodowcow promujecie ze swoimi, jak zawsze glupimi pomyslami.
Ojej pani Bornikowska chce zasłynąć, lepiej lataj pod sady i biura posłów, maseczki mozesz najwyzej dać Kodowcom, nie do szpitala. Przestań świrować razem z NW
Podpowiadam -to nie ma atestu. W związku z tym może być stosowane tylko na własny użytek.
bicie piany - lepiej ciepłą bielizną dla tej pani zafundujmy - od leżenia na asfalcie można złapać wilka