Jakie względy zadecydowały, że to właśnie szpital w Raciborzu zostanie przekształcony w zakaźny?
TEKST AKTUALIZOWANY
Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie względy zadecydowały o tym, że akurat Szpital Rejonowy w Raciborzu znalazł się w gronie 19 placówek w kraju, które zostaną przekształcone w szpital zakaźny. Pytaliśmy o to w Ministerstwie Zdrowia oraz Urzędzie Wojewódzkich w Katowicach. Oto, co ustaliliśmy.
Ministerstwo odsyła do wojewody
Najpierw postanowiliśmy zasięgnąć informacji w Ministerstwie Zdrowia. Gdyż to właśnie minister Łukasz Szumowski podał listę 19 szpitali, które zostaną przekształcone w zakaźne.
W resorcie zdrowia powiedziano nam, że lista została sporządzona we współpracy z wojewodami i to właśnie wojewoda śląski jest właściwym adresatem naszych pytań.
Kadra, sprzęt, położenie
Z kolei rzecznik prasowy wojewody śląskiego Alina Kucharzewska powiedziała nam, że już wkrótce Minister Zdrowia opublikuje stosowny komunikat w tej sprawie. Dopytaliśmy, czy czynnikiem decydującym było położenie Raciborza na peryferiach województwa śląskiego.
- Przede wszystkim jesteśmy pewni, że szpital w Raciborzu jest dobrze przygotowany na przyjęcie pacjentów. Od dawna funkcjonuje w nim oddział zakaźny ze specjalistyczną kadrą, sprzętem i izolatkami. Poza tym zwróciliśmy uwagę na sprawnie działający samorząd, który jest organem prowadzącym szpital. Starosta raciborski zrozumiał sytuację - odpowiedziała Alina Kucharzewska.
Rzeczniczka wojewody zwróciła również uwagę, że położenie raciborskiego szpitala pozwala zabezpieczyć potrzeby mieszkańców z południa województwa śląskiego.
Najważniejsze informacje na temat przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpital zakaźny:
- w szpitalu już teraz wstrzymano planowe przyjęcia
- szpital nie przyjmuje już kobiet do porodu
- piątek 13 marca jest ostatnim dniem funkcjonowania poradni specjalistycznych (zostaną one przeniesione, nie podano jednak gdzie)
- nocna i świąteczna opieka medyczna będzie świadczona do niedzieli 15 marca (od 16 marca opieka będzie świadczona w innej/innych placówkach, jak dotąd nie podano gdzie konkretnie)
- trwa przegląd pacjentów szpitala - wypisuje się do domu tych w dobrym stanie, pozostałych pacjentów ewakuuje się do innych szpitali w regionie
- od 16 marca w szpitalu nie będzie funkcjonował oddział dzienny chemioterapii
- od 16 marca do szpitala będą przyjmowane tylko osoby z podejrzeniem koronawirusa lub zarażone koronawirusem
- od 16 marca laboratorium w szpitalu będzie świadczyć usługi wyłącznie dla pacjentów hospitalizowanych w związku z podejrzeniem/zarażeniem koronawirusem
Zobacz również:
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów