Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Wynalazki i innowacje w Żorach - młodzi twórcy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

09.03.2020 09:16 | 0 komentarzy | ska

Niezwykłe wynalazki z zakresu szeroko rozumianej elektroniki, przygotowane przez najzdolniejszych uczniów szkół średnich z całej Polski można było podziwiać podczas gali finałowej konkurs „Elektronika – by żyło się łatwiej”, która odbyła się w Domu Kultury w Żorach.

Wynalazki i innowacje w Żorach - młodzi twórcy nagrodzeni [ZDJĘCIA]
fot. Mateusz Masłowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wynalazki i innowacje w Żorach - młodzi twórcy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

Żory już po raz drugi gościły finalistów konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”, organizowanego dzięki współpracy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach z firmami SIEMENS Polska i KAMAMI, a także z Urzędem Miasta Żory, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. oraz żorską Fundacja TEANO. W tym roku wpłynęło ponad sto zgłoszeń do konkursu od najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Młodzi ludzie pracując samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach przygotowali różnorodne projekty z dziedziny szeroko rozumianej elektroniki, które mogą ułatwić nam codzienne życie.

Do finału, który rozgrywany był na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, awansowali autorzy 10 najciekawszych propozycji. Tam finaliści przedstawili swoje projekty w formie kilkuminutowych prezentacji, ocenianych przez Jury złożone z naukowców zajmujących się na co dzień zagadnieniami elektroniki, automatyki czy informatyki, a także przedstawicieli firm Siemens i Kamami. Stawka była wysoka, bo nagrodami w konkursie były roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej gali, zorganizowanej w żorskim Domu Kultury. Jury finału konkursu na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki zdecydowało się nadać wszystkim finalistom status Laureata Konkursu, a co za tym idzie dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia na kierunek elektronika i telekomunikacja. Jurorzy przyznali 7 wyróżnień I stopnia oraz 3 nagrody. Na wyróżnienia zasłużyli: Krzysztof Borek i Piotr Sokołowski z Nowego Sącza, Bartłomiej Dudek i Dominik Gołąb z Knurowa, Robert Dworniczak i Konrad Ostrowski z Biłgoraja, Tomasz Langer z Rudy Śląskiej, Szymon Turko i Łukasz Wywrót z Jarosławia, Grzegorz  Pośpiech i Tomasz Rajca z Gliwic oraz Karol Wilk z Kędzierzyna-Koźla.

Kiedy przyznane zostały wyróżnienia nadszedł moment, na który z niecierpliwości czekali wszyscy zgromadzeni, czyli wręczenie nagród głównych. Trzecie miejsce zajął Jacek Wieczorek z Katowic, który przygotował projekt pn. „Syntezator Cyfrowy”. Na drugim miejscu uplasował się Wiktor Nowacki z Poznania, twórca robota 4DOF COPERNICUS. Zwycięzcą trzeciej edycji konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej” został natomiast Bartosz Trefon z Katowic, który stworzył imponujący projekt pn. „Robot humanoidalny wielkości człowieka”.

Po ogłoszeniu wyników wszyscy uczestnicy gali mogli zobaczyć na żywo, jak prezentują się najciekawsze ze zgłoszonych do konkursu projektów. Na początek Bartosz Trefon zaprezentował możliwości robota humanoidalnego, którego sam zaprojektował i wydrukował na drukarce 3D. Robot reaguje na komendy głosowe i wykonuje przeróżne gesty, mogąc bez problemu łapać nawet najdelikatniejsze przedmioty. Następnie Bartłomiej Dudek i Dominik Gołąb z Knurowa pokazali jak działa stworzona przez nich obroża z lokalizatorem GPS, pomagająca w namierzeniu zwierzaka, który uciekł nam podczas spaceru. Zaprezentowana została też inteligenta pasieka „SmartHive” autorstwa Krzysztofa Borka i Piotra Sokołowskiego z Nowego Sącza, która ułatwi życie pszczelarzom.

Po gratulacjach i podziękowaniach wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać koncertu Kasi Moś z zespołem.