Racibórz w raporcie o najbardziej zanieczyszczonych miastach w Europie
Szwajcarska platforma monitoringu powietrza IQAir przygotowała raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5 w europejskich miastach. W pierwszej setce znalazło się 29 polskich miast, wśród nich Racibórz.
PM2,5 to określenie toksycznych cząstek stałych w powietrzu, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Z racji swoich niewielkich rozmiarów, cząstki wnikają głęboko do płuc, powodując szereg problemów zdrowotnych.
Dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia średnioroczne stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Tymczasem w Raciborzu w minionym roku wyniosło ono 24,5 µg/m³, co przełożyło się na 30. miejsce w raporcie o europejskich miastach charakteryzujących się największym zanieczyszczeniem powietrza cząstkami PM2,5. Pisze o tym portal 300gospodarka.pl.
Dla porządku dodajmy, że Racibórz został uwzględniony w raporcie pomimo braku kompletnych danych na temat średniorocznej jakości powietrza w naszym mieście (stacja monitoringu jakości powietrza została uruchomiona dopiero w maju 2019 r.).
W Polsce średnioroczna norma PM 2,5 w minionym roku wynosiła 25 µg/m³. Celem poprawy jakości powietrza na ten rok jest osiągnięcie średniorocznego stężenia PM2,5 nieprzekraczającego 20 µg/m³.
Komentarze
6 komentarzy
Korekta do poniżej:Warszawa od 2024 chce zakazu paliw stałych w Raciborzu dopiero od 2028. Przy tym tereny zielone chce się u nas i parki wycinać w "ramach poprawy" jakości powietrza.
Polowy tych, którzy działają coś w sprawie smogu, nazywa ekoterorystami. Takiego mamy prezydenta :( :( :( Polowy miał być inny, a na razie powiela błędy poprzedników. Plusy takie, że jego wygrana: a) spowodowała odsunięcie od władzy raciborski beton i osłabienie tego betonu, b) daje większe szanse na wygraną w 2023 roku komuś niezwiązanego tak bardzo ani z raciborskim betonem, ani z właśnie się tworzącą kliką Polowego.
Warszawa od 2024 chce zakazu paliw stałych w Raciborzu dopiero od 2028. Przy tym ereny zielone chce się i nas i parki wycinać w "ramach poprawy" jakości powietrza.Przy takich pomysłach prezydentów Raciborza ii zmniejszaniu pieniędzy na likwidację niskiej emisji wszyscy marre tu skończymy.
"Dziękujemy" raciborskim politykom, za to, że mogli coś w tej sprawie zrobić: Lenkowi, Wojnarowi i Polowemu też dla którego flaga na rondzie jest ważniejsza niż zdrowie mieszkańców !!!
i asfaltownia na Płoni wiecznie żywa!!!
Niech żyje węgiel - najbardziej "nowoczesny" środek ogrzewania w XXI wieku w Europie.