Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Zapytaj prawnika: Uchylanie się od alimentów a odpowiedzialność karna

29.02.2020 07:00 | 0 komentarzy | red

Radca prawny i mediator Natalia Lewandowska-Fac odpowiada na pytanie, co zrobić gdy osoba zobowiązana nie wywiązuje się z nałożonego na nią obowiązku alimentacyjnego.

Zapytaj prawnika: Uchylanie się od alimentów a odpowiedzialność karna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obowiązek alimentacyjny w praktyce najczęściej dotyczy relacji rodzic – dziecko. Wiele osób zadaje pytanie co mogą zrobić gdy osoba zobowiązana nie wywiązuje się z nałożonego na nią obowiązku i czy takie postępowanie jest zagrożone sankcją karną. Tak, jeśli obowiązek alimentacyjny określony jest co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową. Wówczas, gdy łączna wysokość powstałych wskutek uchylania się od płatności alimentów zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, osoba zobowiązana podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Sankcja jest jeszcze dotkliwsza jeśli sprawca czynu naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. W tej sytuacji może być orzeczona nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.

Ściganie omawianych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego, a gdy pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu.

Uwaga – możliwość uniknięcia kary!

Podejrzany ma jednak możliwość zwolnienia się z nałożenia kary. Nie podlega bowiem karze, kto nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.

Natalia Lewandowska-Fac
radca prawny, mediator