Wystawa Polska Wielki Projekt w Rybniku – będą rozmawiać o spalarni
Fundacja Polska Wielki Projekt z okazji swojego 10 jubileuszu odwiedza 20 miast w Polsce ze swoją wystawą dotyczącą ubiegłorocznych spotkań. Fundacja ma również przyjechać z wystawą do Rybnika. Podczas wystawy ma również odbyć się debata ekspercka – mówi radny Karol Szymura, który zaprosił Fundację do Rybnika.
Idea Kongresu Polska Wielki Projekt narodziła się w 2010 roku i jest cyklem debat nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą. Podczas debat poruszane są najważniejsze tematy z zakresu gospodarki, nauki i kultury, stanowiące okazję do wspólnej refleksji nad Polską oraz jej miejscem w Europie i świecie. Z okazji 10-lecia Kongresu, Fundacja organizuje w tym roku wystawy objazdowe w dwudziestu polskich miastach. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie społeczności lokalnej idei Kongresu jako „wielkiego projektu” dla Polski. Podczas wystawy mają odbywać się spotkania towarzyszące w których poruszać się będzie ważne tematy dla społeczności lokalnej. W naszym mieście odbędzie się ono 21 marca jak zapowiada rybnicki radny, który zaprosił Fundację wraz z wystawą do Rybnika.
Na krótkim briefingu prasowym radny przedstawił nam temat debaty eksperckiej: Spotkanie będzie nosiło nazwę „Czy jesteśmy skazani na życie w skażonym środowisku? Czy nowoczesna spalarnia śmieci i skuteczna utylizacja mogą poprawić komfort życia mieszkańców Rybnika?” odbędzie się 21 marca o godzinie 18:00 w rybnickiej bibliotece.
Chciałem, by była to debata ekspercka, a więc bez polityków. W związku z czym prawdopodobnie będą przedstawiciele Instytutu Sobieskiego, Klubu Jagielońskiego, zaprosiłem również przedstawiciela miasta, jak również przedstawiciela branży energetycznej.
Przypomnijmy listopadową sesję rady miasta, kiedy to doszło do burzliwej dyskusji na temat cen odbioru odpadów. Wtedy pierwszy raz radny Karol Szymura poruszył temat spalarni śmieci. Dziś jak tłumaczy, chce rozmawiać z mieszkańcami na temat swojego pomysłu: „Jesteśmy na takim etapie, że trzeba o tym rozmawiać. Śmieci niebawem nas zaleją. W dzielnicach takich jak Kłokocin, czy Boguszowice odór jest odczuwalny w promieniu kilku kilometrów. Chciałbym, by eksperci dyskutowali na temat spalarni, tak by wraz z mieszkańcami dojść do kilku wniosków: Czy spalarnia jest potrzebna? I czy jest to zagrożenie, czy raczej szansa dla Rybnika. To właśnie jest idea Kongresu Polska Wielki Projekt, by rozmawiać z lokalną społecznością, a nie z góry zakładać niechęć ludzi do czegoś, bo sami się boimy. Jeszcze raz wszystkich rybniczan zapraszam na to spotkanie i wystawę.”
Przypomnijmy wystawa będzie miała miejsce w dniach 20 - 22 marca w rybnickiej Bibliotece, zaś spotkanie dyskusyjne z mieszkańcami 21 marca o godzinie 18:00. Do tematu z pewnością wrócimy.
Ludzie:
Karol Szymura
Radny Miasta Rybnika (klub PiS).
Komentarze
3 komentarze
Jak zwykle Rybnik działa a Wodzisław śpi... a potem będzie lament, że żebrok musi płacić bogaczowi nawet za utylizację śmieci. Ruszcie swoje leniwe doopska, (bez)radni!
~Absurd - a np. smogowy Kraków ma taką spalarnię. I nie ma ona żadnego wpływu na smog. A w Wiedniu spalarnia śmieci stoi praktycznie samym centrum miasta. Wygogluj sobie :D
W Rybniku, albo okolicy tez powinna być, bo ze zwałami śmieci powoli nie ma co robić.
Młody radny ale pomysł na spalarnię w Rybniku gdzie smog bije rekordy jest niedorzeczny i wysoce szkodliwy.