Strażnicy do zadań specjalnych
O tym, że strażnicy miejscy są od „zadań specjalnych” mogli przekonać się słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Ze specyfiką swojej służby seniorów zapoznawał Arkadiusz Ziental.
Bezpieczny Senior – to jedno z wielu edukacyjnych działań podejmowanych przez strażników miejskich w Raciborzu. W pierwszą środę lutego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu odbyło się kolejne spotkanie Straży Miejskiej z seniorami Uniwersytetu III Wieku. Spotkanie poświęcone było szerokiemu katalogowi zadań i spraw z jakimi w swojej służbie spotykają się funkcjonariusze straży.
Słuchacze usłyszeli wiele przykładów ciekawych interwencji: Jak dzięki fotopułapce i paragonowi za 56 groszy udało się złapać i ukarać winnych, którzy na ul. Brzeskiej do lasu wyrzucili odpady. Czy też tą, w wyniku której samotnie spacerującego konia po Parku Zamkowym udało się przekazać w bezpieczne miejsce i dotrzeć do jeźdźca, którego po upadku udało się szczęśliwie odnaleźć. Strażnicy tłumaczyli też, jaka jest ich rola przy zabezpieczeniu terenu w przypadku wystąpienia żywiołu – takiego jak pożar - oraz o swoich uprawnieniach w zakresie kontroli spalania paliw w domowych kotłowniach i przydomowych ogródkach. O czym nie wszyscy wiedzą, strażnicy miejscy kontrolują też m. in. skupy złomu pod kątem przyjmowania odpadów metali w tym dane osoby przekazującej, rodzaj odpadów metali i ich wagę a także aktualność legalizacji wag w punktach skupu. Najczęstszym „grzechem” jest przyjmowanie na skup kompletnych odpadów AGD czy elementów karoserii co jest prawem zabronione. Strażnicy pomagają także bezdomnym, kontrolują miejsca ich przebywania, wskazują miejsca schronienia jakie zapewnia miasto. Nierzadko ujawniają także przestępstwa, przekazując sprawy policji. Strażnicy miejscy swoją służbę mogą pełnić nie tylko w swojej jednostce. Bywa, że pomagają funkcjonariuszom... znad morza.
źródło: UM Racibórz, oprac. ż
Ludzie:
Arkadiusz Ziental
Radny gminy Kornowac