Z inicjatywy Anny Hetman debatowali nad podatkiem od wyrobisk górniczych
Przedstawiciele gmin górniczych, parlamentarzyści oraz naukowcy spotkali się w Warszawie z inicjatywy prezydent Jastrzębia-Zdroju Anny Hetman, aby rozmawiać o możliwych rozwiązaniach problemu podatku od wyrobisk górniczych. To sprawa, która zablokowała część inwestycji w gminach i miastach, które zostały zmuszone do oddania milionów złotych pobranego podatku oraz odsetek.
Z inicjatywy Anny Hetman debatowali nad podatkiem od wyrobisk górniczych
Seminarium eksperckie zwołano z inicjatywy przewodniczącej zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Anny Hetman, w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.
– Nie sposób zarządzać miastem bez stabilnego i przejrzystego prawa. To musi być podstawa. Podczas spotkania mogliśmy wspólnie z ekspertami zastanowić się, jak zmienić prawo, by nie narażać w przyszłości polskich gmin na tak poważne konsekwencje, jak te, z którymi musimy się teraz zmierzyć - powiedziała podczas spotkania Anna Hetman, Prezydent Jastrzębia-Zdroju.
Niejasne definicje zawarte w przepisach podatkowych stały się dla polskich gmin nie lada problemem. Samo Jastrzębie-Zdrój po zmianie wykładni podatkowej musiało zwrócić 102 miliony złotych. Kwotę podatku, pobranego zgodnie z wcześniejszymi przepisami, należało zwiększyć o karne odsetki. - Zmiana interpretacji przepisów pociągnęła za sobą brak w budżecie kolejnych 130 milionów. Dla gmin to ogromne obciążenie. By sobie z nim poradzić, dwie z nich musiały dokonać emisji obligacji, jedna – zaciągnęła kredyt. Konsekwencje tego odczuwają również jastrzębianie. Wiele spośród zaplanowanych inwestycji (w tym te związane z budową dróg, oświetlenia ulicznego, żłobków i przedszkoli) musiało zostać ograniczone lub odsunięte w czasie - informuje Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju.
Historia sporu dotyczącego podatku od wyrobisk górniczych sięga 2011 roku (w tym roku Trybunał Konstytucyjny dokonał interpretacji, wyłączającej wyrobiska górnicze z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości). Z konsekwencjami, związanymi ze zmieniającą się definicją „budowli” w polskim prawie, gminy borykają się do dziś.
Ludzie:
Anna Hetman
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta
Komentarze
13 komentarzy
Koledzy (93.179. * .35) i (5.173. * .127) Macie coś do powiedzenia w temacie "Smog nie pozwalał oddychać na granicy Radlina i Rybnika" Przecież komentujecie tam aktywnie. Sorry przecież kolego komentujesz tam aktywnie za dwóch .....
no to co ? Koledzy (93.179. * .35) i (5.173. * .127) wiecie co mam zamiar napisać ...... Sorry kolego .. hehhehe Czekam
(93.179. * .35) kolego przedstawiasz linki ze strony która żąda prenumeraty ... coś poszło nie tak :)
(93.179. * .35) mnie to nie wzrusza czekam
jaka cisza
Przepraszam ja pytałem kolegę "~Do_nizej (5.173. * .127)" a nie Ciebie ~BROMBA (93.179. * .35)
Bo nie mam wyjścia ale już niedługo kopalnie same się pozamykają i obecnie zatrudnieni nie dorobią do tych 25 lat.
Nawet w Niemczech elektrownie węglowe będą do max 2038
dlaczego się zgadzasz aby TWOJE CIĘŻKO ZAROBIONE pieniądze były przeznaczone na dotacje do kopalń ?
Właśnie w tym sęk,że kopalnie nie mają i nie będą miały kasiorki,chyba że sprzedają tereny pokopalniane.
Póki co wszyscy dopłacamy do kopalń grube milony!!!
chyba większość lewackich oszołomów
a większość jest za likwidacją kopalń, gdzie potem włodarze będą szukać kasiorki ???? w kieszeni zwykłego obywatela hehehehe Poczekamy zobaczymy heheheh
Przecież kopalnie nie mają pieniędzy a jeszcze mają za coś płacić???
Pewnie znowu my wszyscy będziemy za to płacili.