Ponownie rusza program dzierżawy pieców
W trosce o stan środowiska wynikający z jakości powietrza, mającego wpływ na zdrowie mieszkańców Marklowic tamtejsi włodarze rozpoczynają kolejny nabór wniosków na dzierżawę kotłów na ekogroszek lub pelet.
MARKLOWICE Włodarze gminy dwa lata temu zaoferowały mieszkańcom pomoc przy wymianie starych pieców na kotły węglowe najwyższej 5. klasy. Program eko-dotacji okazał się strzałem w dziesiątkę, szczególnie w zakresie dzierżawy nowych urządzeń. Z tego powodu program jest kontynuowany.
21 stycznia rusza nabór wniosków na dzierżawę kotłów na ekogroszek lub pelet. Należy składać je do 31 stycznia w formie papierowej w marklowickim urzędzie gminy. Ich realizacja odbywać się będzie według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Obecnie gmina przeznaczyła na dofinansowania wymian starych kopciuchów 500 tys. zł. - W przypadku liczby wniosków przekraczającej planowaną ilość kotłów do dzierżawy wybór odbędzie się drogą losowania. Wówczas kolejność wpływu wniosku nie będzie brana pod uwagę - wyjaśnia zastępca wójta Marklowic Piotr Galus.
Przypomnijmy, że przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe piece opalane węglem lub peletem to gmina w drodze przetargu kupi piece i będzie ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec zapłaci jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła będzie wynosił 15% jego wartości (w trakcie poprzednich edycji było to około 1,5 tys. zł). Po stronie dzierżawcy prócz jednorazowego czynszu leży także pokrycie kosztów montażu urządzenia.
(juk)
Komentarze
7 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
cłowieku ty nawet nie wiesz jakie ciepłownie mają cuda techniki
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
a co ciepłownia kupuje takie cuda techniki rodem z XXIw.???
więc nie pisz głupot,chodzi o zabudowę wielorodzinną,dziwię się,że ludzie jeszcze bawią się w ten syf nie ciepłownie
używając twojego określenia dzisiaj bawi się w węgiel 90 procent lokatorów blokow i domów bo to jest ich jedyne żródło ogrzewania
Tam gdzie jest sieć gazowa nie powinno się montować pieców węglowych.
W nowych domach(budowanych nową technologią)nie powinno się montować pieców węglowych.
A poza tym kto dzisiaj bawi się w węgiel............i tak następne 10-15lat,
Jedno mnie interesuje. W drodze losowania? To brzmi jak organizowanie loterii, a na jej przeprowadzenie formalnie zgodę ministerstwa. Może redakcja zgłębi temat? W mojej opinii to wiek czy stan starych pieców powinien w tym momencie decydować o kolejności aby uzyskać możliwie najlepszy efekt.