Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Zobaczyli największe w Polsce miasto z piernika [ZDJĘCIA]

17.01.2020 12:27 | 0 komentarzy | d

235 budynków, 195 samochodów, 3200 figurek zwierząt i ludzi, 460 metrów torów i 12 pociągów ciągnących 58 wagonów. W ramach pierwszej wycieczki, uczestnicy „Ferii z biblioteką” zwiedzili największą makietę kolejową w Polsce – Kolejkowo w Gliwicach.

Zobaczyli największe w Polsce miasto z piernika [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W miniaturowym świecie Kolejkowa, uczestnicy zajęć organizowanych przez raciborską bibliotekę mogli zobaczyć życie na wsi, potowarzyszyć turystom podczas górskich wypraw, wziąć udział w akcji ratunkowej, wcielić się w leśniczego, kupca, pracownika budowlanego, mechanika, cyrkowca czy plażowicza. Po Kolejkowie poruszały się pociągi oraz samochody, a nawet pływał statek. Tu dzień trwa 9 minut – po dniu pełnym atrakcji następuje noc, zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach. Na makiecie odtworzono także miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Powstało także miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice” z saloonem, szeryfem, Indianami, braćmi Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu oraz miniaturą statku „Western River”, pływającego po Missisipi.

Dodatkowo uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć otulone śniegiem, rozświetlone tysiącami lampek, wypełnione niezwykłym aromatem miasto z piernika wykonane z 1,1 tony ciasta piernikowego. Na dzieciach ta największa na świecie makieta kolejowa z piernika zrobiła ogromne wrażenie, szczególnie kiedy z mroku wyłonił się przejeżdżający czekoladowy pociąg. To największa w Polsce stacjonarna makieta zbudowana ze świątecznego przysmaku.

Przed uczestnikami „Ferii z biblioteką” kolejne atrakcje. W poniedziałek, środę i piątek w godz. 11.00-14.00 odbędą się zajęcia tematyczne, a w czwartek mali czytelnicy pojadą do Teatru Miejskiego w Gliwicach na spektakl „Dzieci z Bullerbyn”.

źródło: MiPBP Racibórz, oprac. (d)