Od 1 stycznia będziemy musieli segregować odpady kuchenne. Sprawdź, co się do nich zalicza
Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymają dodatkowe worki na śmieci, na osiedlach przybędzie nowy rodzaj kontenerów.
1 stycznia 2020 r. wchodzi w życie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji (kuchennych). Bioodpady dzielimy na bioodpady zielone i bioodpady kuchenne. Dotychczasowy system w Raciborzu zakładał segregacje bioodpadów zielonych, przeznaczonych do kompostowania w raciborskiej instalacji. Pozostałe bioodpady były wrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Nowelizacja przepisów zobowiązuje gminę i mieszkańców do wydzielenia ze strumienia zmieszanych odpadów całej frakcji bioodpadów.
W domkach i blokach
Zbiórka nowej frakcji odpadów ulegających biodegradacji będzie realizowana w dwojaki sposób zależny od rodzaju zabudowy.
W zabudowie jednorodzinnej zbieramy odpady w brązowych workach dostarczanych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady. Na start każda nieruchomość otrzyma dwa worki. Bezpłatnie przysługuje do 4 worków na bioodpady kuchenne w miesiącu. Odpady odbierane będą raz na dwa tygodnie.
W zabudowie wielorodzinnej należy zorganizować odrębne miejsce do gromadzenia odpadów kuchennych – możemy przechowywać je w specjalnych pojemnikach, wiaderkach lub w workach. Zarządca nieruchomości wyposaży punkt odbioru odpadów (altankę śmietnikową) w dodatkowy kontener do gromadzenia bioodpadów kuchennych oznaczony kolorem brązowym. Odpady odbierane będą dwa razy w tygodniu.
- Zachęcamy wszystkich do kompostowania bioodpadów we własnym zakresie. Kompost taki bardzo dobrze użyźnia glebę, a mniejsza ilość oddanych śmieci wpływa na obniżenie kosztów gospodarki odpadami i późniejsze opłaty - informuje UM Racibórz.
Co jest, a co nie jest bioodpadem kuchennym?
Do bioodpadów kuchennych zalicza się: odpadki warzywne i owocowe (obierki, skórki, zgniłe owoce, spady itp.), resztki żywności z wyłączeniem kości i resztek mięsa, fusy z kawy i herbaty wraz z filtrami papierowymi, skorupki jajek, stare pieczywo, łupinki orzechów.
Do bioodpadów kuchennych nie zalicza się: kości i resztek mięsa, odchodów i odpadów z kuwet zwierząt domowych, odpadów higienicznych (waciki, pampersy), zabrudzonego i tłustego papieru, niedopałków papierosów, worków z odkurzacza. Śmieci tego rodzaju trafiają - tak jak do tej pory - do kontenerów na odpady zmieszane.
Pobierz Raciborz ulotka segregacja.pdfźródło: UM Racibórz, oprac. ż
Komentarze
12 komentarzy
Gdzie te worki? 5 stycznia nie ma ich, w urzędzie mówią że będą, ale nie wiadomo kiedy. I tak niby coś jest nowego, ale wszyscy jadą po staremu
Jest 5 styczen, a na osiedlu TBS konteneru brązowego BRAK. Stoją duże zielone i żaden nie jest wydzielony do BIO! Pięknie się administratorzy spisali- PORAŻKA
2x w tygodniu.... Ładny syf szykuje się. Teraz zimno, ale w ciepły czas ....
Za progiem mamy Styczeń 2020, ale nigdzie jeszcze nie ma TYCH NOWYCH POJEMNIKÓW.
WŁODARZE MIASTA są chyba najbardziej odpowiedzialni za taki stan. Gdzie wyrzucimy takie odpadki pierwszego dnia roku?
za odpady bio powinni płacić TYLKO odpadobiotwórcy
osoby nie posiadające przydomowych kompostowników
za popiół powinni płacić TYLKO popiołotwórcy !!!
Popieram zosie samosie. Kto nie produkuje odpadów bio płacić 1/4 . Wszystko
Popieram zosie samosie. Kto nie prdukuje popiolu powinienplacic polowe . Wszystko
@Mlp, dzięki. Poprawione ;-)
Ja przestaję segregować śmieci (tzw.bunt). Skoro robię wszystko by obniżyć koszty utylizacji odpadów (segreguję wszystko uczciwie papier, plastik, metal, szkło i bioodpady), mam pompę ciepła, termomodernizację budynku oraz ogniwa fotowoltaiczne (zatem u mnie nie ma tzw. popiołów i żużla), oddaję pół małego pojemnika na śmieci raz na dwa tygodnie i płacę tyle za wywóz nieczystości co osoby, które oddają dwa a nawet trzy kubły na śmieci (nielicząc worków) oraz dwa kubły popiołów i żużla. Zatem kto ponosi koszty utylizacji odpadów oraz za kogo ja płacę będąc sumiennym? Płacimy za to co robimy czy płacimy "za sąsiadów"?
Droga redakcjo ŚMIERCI
U nas obowiązuje to już dwa lata