Siostra Dolores, Mateusz Kłosek, Marzena Korzonek, Wiesław Janicki i Władysław Płonka nagrodzeni medalami im. księdza Pieczki
Medale im. ks. prałata Stefana Pieczki "Unitas in Veritate" (Zjednoczeni w Prawdzie) wręczono po raz osiemnasty. - Wierzę, że ta idea nie upadnie, że będzie podtrzymywana - powiedział Adam Szecówka, przewodniczący kapituły medalu ks. Stefana Pieczki, 14 listopada podczas gali w Raciborskim Centrum Kultury. W tym roku medale przyznano pięciu osobom.
Pierwszy medal otrzymała siostra Dolores z klasztoru "Annuntiata", która dwadzieścia lat swojego życia spędziła na misjach w Afryce, pomagając sierotom, osobom ubogim oraz chorym na AIDS.
Drugi medal przyznano Mateuszowi Kłoskowi - właścicielowi Eko-Okien, którego aktywność dotyczy zarówno biznesu jak i promocji chrześcijańskich wartości. M. Kłosek otworzył w Raciborzu księgarnio-kawiarnię "Niebo w mieście", wybudował też kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Kornicach. Aktualnie trwają pracę przy budowie domu rekolekcyjnego w Gródczankach. Nagrodę w imieniu Mateusza Kłoska odebrał jego zięć.
Do grona laureatów medalu "Unitas in Veritate" dołączyła również Marzena Korzonek, znana dzięki swojej działalności artystycznej jak i zawodowej. Zwyciężczyni "Szansy na sukces" oraz "Debiutów" na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, od dziesięciu lat pracuje w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, a od roku jest prezesem tej instytucji. Z domu rodzinnego wyniosła takie wartości jak uczciwość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
Medal imienia księdza Stefana Pieczki wręczono również Wiesławowi Janickiemu z Kietrza. To działacz społeczny, kulturalny i sportowy związany z Ziemią Głubczycką, który w młodości zetknął się z księdzem Stefanem Pieczką. Jako harcerz W. Janicki wychowuje kolejne pokolenia młodzieży zgodnie z dewizą "Bóg, Honor, Ojczyzna". Jest pasjonatem i popularyzatorem sportu - piłkarzem i biegaczem. Współorganizuje i uczestniczy w sztafetowych biegach pielgrzymkowych, m.in. do Asyżu, Katynia, Smoleńska, Watykanu czy Wilna. Wolność pojmuje jako wierność wizji świata osadzonego w kulturze chrześcijańskiej.
Pośmiertnie medal im. ks. Stefana Pieczki przyznano również śp. Władysławowi Płonce. Laudację na jego cześć wygłosił Ryszard Frączek - pomysłodawca Dni im. ks. prałata Stefana Pieczki oraz medali "Unitas in Veritate". W. Płonka był nauczycielem historii i pasjonatem dziejów raciborszczyzny. Redagował portal krzanowice.pl, był również autorem licznych książek i publikacji na temat Ziemi Raciborskiej. Zmarł 4 styczni 2015 r., w drodze do kościoła. - Był człowiekiem niezwykłym, z odejściem którego Racibórz stracił blask, a piwo smak - powiedział R. Frączek. Podkreślił biegłość z jaką W. Płonka poruszał się w różnych obszarach kultury - od literatury, przez muzykę, po malarstwo. Nagrodę odebrała żona Władysława Płonki - Grażyna Płonka.
Uroczystość zwieńczył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wokalistki Olgi Szomańskiej.
Ludzie:
Marzena Korzonek
Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu
Mateusz Kłosek
Właściciel firmy Eko-Okna.