Piątek, 11 października 2024

imieniny: Aldony, Emila, Dobromiły

RSS

Podstawowe typy kurtek męskich – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

12.11.2019 11:20 | 0 komentarzy | MK

Jeszcze kilkanaście lat temu w szafie każdego mężczyzny można było znaleźć dwie kurtki: kurtkę-przejściówkę i kurtkę zimową. Na szczęście czasy się zmieniły i współcześni panowie podchodzą do mody z większą dawką wyobraźni. W końcu kurtka ma nie tylko ogrzewać ciało, ale też sprawiać, że mężczyzna na każdym kroku będzie się czuć modnie. Właśnie dlatego lepiej sięgać po różne rodzaje kurtek i tworzyć rozmaite, ciekawe stylizacje. Jakie są podstawowe typy męskich kurtek? Które kurtki są najczęściej wybierane przez mężczyzn?

Podstawowe typy kurtek męskich – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kurtki bomberki

Przez kilka ostatnich sezonów mężczyźni najczęściej w sklepach internetowych z odzieżą szukali kurtki bomberki. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ ten  typ kurtki jest uznawany za najbardziej uniwersalny. Właśnie dlatego tego rodzaju kurtki męskie są tworzone w różnych stylach. Potwierdza to asortyment oferowany przez sklep Denley, w którym znajdują się kurtki dla mężczyzn w różnych wersjach kolorystycznych i o rozmaitych printach. Bomberki to idealne kurtki męskie na jesień, co więcej, można z nich tworzyć rozmaite stylizacje: casualowe, sportowe, a nawet eleganckie.

Pierwowzorem do dzisiejszych bomberek była nylonowa kurtka MA-1, która została zaprojektowana w latach 50. dla amerykańskich pilotów. To, co wyróżnia ją na tle innych kurtek, jest ściągacz u dołu kurtki i na rękawach, stójka oraz suwak.

Kurtki pilotki

Nie jest chyba tajemnicą, że dzisiejsze kurtki pilotki mają swój pierwowzór w kurtkach, które zostały zaprojektowane z myślą o amerykańskich pilotach. Głównym zadaniem ówczesnych pilotek była ochrona przed zimnem i wiatrem, który doskwierał w kabinie samolotu podczas lotu. By zapewnić maksymalną ochronę przed chłodem, te kurtki męskie były szyte z naturalnej skóry (bydlęcej lub końskiej).

Dziś kurtki typu pilotki szyte są nie tylko ze skóry, ale też z materiałów technicznych. Cechą charakterystyczną współczesnych kurtek jest kołnierz z ciepłym kożuszkiem. Pilotka najlepiej sprawdza się w okresie jesienno-zimowym. Bardzo dobrze prezentuje się w połączeniu z ciemnymi kolorami. Tworząc stylizacje z pilotką, warto więc sięgać po proste jeansy w ciemnym kolorze, czarne longsleeve'y i skórzane, czarne buty.

Kurtki skórzane

Kurtki wykonane ze skóry nie są aktualnie znakiem rozpoznawczym jedynie osób jeżdżących na motocyklach czy słuchających cięższych brzmień. Kurtki skórzane już chyba na dobre weszły do kanonu mody i przyczyniły się do tego m.in. najsławniejsze gwiazdy kina. W głównej mierze to James Dean i Marlon Brando rozsławili ten typ kurtek. Dziś skórzana kurtka uważana jest za jeden z kanonów męskiego stylu.

Z czym nosić skórzaną kurtkę? Najlepszym rozwiązaniem będzie prostota. Za przykładem wielkich gwiazd warto więc postawić na klasyczne, jeansowe spodnie i biały T-shirt. W okresie jesienno-zimowym koszulka może być zastąpiona bawełnianym golfem, który dobrze dopasuje się do sylwetki.

Kurtka typu parka

Czas na kurtki męskie, które najlepiej sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym. Pierwszą z nich jest kurtka parka, która podobnie jak bomberka i pilotka, wywodzi się z amerykańskiej armii. Cechą charakterystyczną tego typu kurtki jest przedłużony tył, duży kaptur wyściełany futrem oraz sznurek do ściągnięcia na wysokości pasa.

Najmodniejsze parki to te, które utrzymane są w kolorach ziemi. W ciągu ostatnich kilku sezonów największym powodzeniem cieszą się kurtki w kolorze musztardowym. Równie dobrym wyborem będzie kurtka w odcieniu brązu czy butelkowej zieleni.

Kurtki pikowane

Kurtki męskie pikowane to propozycja na naprawdę chłodne dni. Grube wypełnienie kurtki skutecznie chroni ciało przed niską temperaturą i wiatrem. Ten typ kurtki utrzymany jest w bardziej sportowym stylu, dlatego nie sprawdzi się w każdej stylizacji. Z pewnością nie należy jej łączyć ze spodniami typu chinosy i koszulą. Lepszym rozwiązaniem będą spodnie bomber bądź sportowe spodnie typu dres.

 

Materiał zewnętrzny