środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Uczniowie ze szkoły specjalnej na praktykach zawodowych

05.11.2019 17:24 | 0 komentarzy | ż

Jednym z elementów niezbędnych w prawidłowej edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym jest wprowadzenie do szkół obowiązku organizowania praktyk wspomaganych.

Uczniowie ze szkoły specjalnej na praktykach zawodowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Innowacyjność przedsięwzięcia polega na wdrożeniu elementów skutecznej metody zatrudnienia wspomaganego do edukacji, aby dać szansę uczniom na zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego w trakcie edukacji szkolnej na otwartym rynku pracy. Praktyki wspomagane w zakładach pracy są realizowane w ramach przedmiotu „przysposobienie do pracy”. Godzin na tygodniową realizację tego przedmiotu jest dużo: w klasie I – 18 , w klasie II – 19, w klasie III – 20 godzin. Praktyki grupowe odbywają się co najmniej jeden raz w tygodniu. Podczas odbywania praktyk uczniowie są pod opieką nauczyciela – trenera pracy, który podpowiada, instruuje, pomaga w zdobywaniu umiejętności praktycznych a także dba o dobrą atmosferę, poczucie bezpieczeństwa, dostateczną liczbę powtórzeń danej czynności.

W kwietniu grupa 7 nauczycieli Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ZSS w Raciborzu, dzięki pozyskaniu dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, uzyskała kwalifikacje trenera pracy, a od października uczniowie tej szkoły realizują praktyki wspomagane dzięki nawiązaniu współpracy z Księgarnią Sowa oraz firmą Concept automatic producentem automatów vendingowych.

Taka forma nauki umożliwia młodzieży zdobycie nowych kompetencji społecznych, pozwalających kreować pozytywny obraz samego siebie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podchodzą do udziału w praktykach. Dokładnie i starannie wykonują powierzone im obowiązki. Praca dostarcza im olbrzymiej satysfakcji. W szkole chętnie dzielą się swoimi przeżyciami z innymi uczniami, co świadczy o tym, że jest to ważny aspekt ich życia. Czują się potrzebni, akceptowani i doceniani. Praktyki wspomagane umożliwiają uczniom sprawdzenie swoich praktycznych umiejętności w naturalnych warunkach pracy a pracodawcom przekonanie się, że osoba z niepełnosprawnością może być wartościowym pracownikiem.

Zainteresowanych pracodawców zachęcamy do nawiązania kontaktu ze szkołą w sprawie praktyk wspomaganych.

źródło: ZSS Racibórz, oprac. ż